Google Chrome, güvenlik konusunda önemli bir adım daha attı!
 1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Google Chrome, güvenlik konusunda önemli bir adım daha attı!

0

 

 

Google, şu anda beta aşamasında olan Chrome 117 sürümü ile kullanıcıları, eklentilere karşı koruyacak bir özellik getirdi.


İnternet ortamında kullanıcılar birçok tehlike ile karşı karşıya. Bunlardan bir tanesi ise hiç kuşkusuz tarayıcılardaki eklentiler. Çoğu şirket bu konuda sürekli olarak tarama yapıyor olsa da bu durum bazen yetersiz kalabiliyor. Google Chrome ise eklentiler konusunda önemli bir adım atıyor.

Google Chrome, tehlikeli eklentiler için kullanıcıları uyaracak


Google, şu anda beta aşamasında olan Chrome 117 sürümü ile kullanıcıları, eklentilere karşı koruyacak bir özellik getirdi. İnternet tarayıcısı bundan böyle bir uzantı Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldığında bu eklentinin kullanıcılarını da uyaracak.

Uzantılar, tarayıcıyı çok daha kullanışlı hâle getirmek için en çok başvurulan yolların başında geliyor. Ancak bu uzantılar kimi zaman kullanıcılar için büyük bir tahlikeyi de beraberinde getiriyor. Web Mağazası üzerinden sunulan bazı uzantılar zaman zaman kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirebiliyor.

Google Chrome ise bu tür yazılımlardan kullanıcıları korumak adına eklenti mağazasını sürekli kontrol altında tutuyor. Tehlikeli görülen uzantılar ise mağazadan kısa süre içerisinde kaldırılıyor. Ancak bu uzantılar Web Mağazası’dan kaldırılmış olsalar bile hâli hazıda eklentiyi indiren kişiler için tehlike devam ediyor.

Tehlikeli görülen bu tür uygulamalar, eklentiyi daha önce indirmiş olan kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyor. Kullanıcıların bu tehditten korunmaları için ise tarayıcılarından uzantıları kaldırmaları gerekiyor. Ancak çoğu kişi bu tehlikeden habersiz bir şekilde uzantıları kullanmaya devam edebiliyor.

İşte tam da bu noktada harekete geçen Google Chrome, mağazadan kaldırılan eklentiler konusunda artık kullanıcılarını uyaracak. Böylece tehlikeyi fark eden kullanıcılar, bu uzantıları bilgisayarlarından kaldırabilecekler.

Google Chrome, yeni eklenti uyarı sistemi ile kullanıcılarını kötü amaçlı yazılımlara karşı daha sağlıklı bir şekilde koruyacak gibi görünüyor. Peki siz Chrome eklentileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir