Google, Arama Sonuçlarında Çıplak Fotoğrafları Sansürlemeye Başladı
 1. Anasayfa
 2. Google arama

Google, Arama Sonuçlarında Çıplak Fotoğrafları Sansürlemeye Başladı

0

Google, aylardır test ettiği “Güvenli Arama” özelliğini tüm kullanıcıların hizmetine sundu. Artık arama sonuçlarındaki müstehcen görüntüler, otomatik olarak bulanıklaştırılmış biçimde görünecek. Kullanıcı, isterse bu ayarı değiştirebilecek.

ABD merkezli teknoloji devi Google, Arama hizmeti ile ilgili yeni bir dönem başlattı. Aylardır test aşamasında olan “Güvenli Arama” özelliği, nihayet tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu. Kullanıcılar artık, müstehcen görüntülerin varsayılan olarak bulanıklaştırılmasını sağlayan özelliği kullanabilecekler.

Google’da arama yaparken bazen çok alakasız terimler için bile müstehcen görüntülerle karşılaşabilirsiniz. İşte Google’ın yeni özelliği, bu durumu ortadan kaldıracak. Algoritmanın tespit ettiği müstehcen bir görüntü, artık tüm kullanıcılar için otomatik olarak bulanıklaştırılmış şekilde gösterilecek. Kullanıcı, sadece istemesi halinde o görüntüyü açacak.

Google’daki bazı görüntüler işte böyle görüntülenecek:

Google Arama

Şubat ayında duyurulduğundan beri bazı kullanıcıların test edebildiği özellik, bir görüntünün blurlu olmasından ibaret. Yaptığınız arama sonucunda müstehcen bir görüntü karşınıza çıkarsa, görüntünün otomatik olarak bulanıklaştırıldığını göreceksiniz. “Ayarı yönet” seçeneği üzerinden bulanıklaştırma özelliğini kapatabilirsiniz. İsteyen kullanıcılar, müstehcen görüntünün bulunduğu içeriğin bağlantısını da filtreleyebilecek.

Güvenli Arama özelliğinin ayar sayfası böyle görünecek:

Google Güvenli Arama

Google’ın tüm kullanıcılara sunulan Güvenli Arama özelliğini aktif etmek için bir şey yapmanıza gerek yok. Bugün itibarıyla algoritmaya göre sansürlenmesi gereken tüm görseller otomatik olarak bulanıklaştırılmış olacak. Ancak şunu da belirtelim. Google’da yaptığınız aramayla ilgili sonuç sayfasının sağ üst kısmına bakarsanız, “Güvenli Arama” seçeneğini göreceksiniz. Ayar yapmak için buraya da tıklayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/8/30/23852816/google-safe-search-explicit-images-blur-default
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir