GM’den Gece Araba Kullanmayı Kolaylaştıracak Teknoloji: Otomatik Kararan Ön Cam!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

GM’den Gece Araba Kullanmayı Kolaylaştıracak Teknoloji: Otomatik Kararan Ön Cam!

0

General Motors, otomobillerdeki ön camları akıllı hale getirecek bir patent aldı. Bu patent, artırılmış gerçeklik desteği ile ön camın sadece ışık gelen bölümlerinin karartılmasını sağlayan yeni bir teknoloji içeriyor. Bu sayede karşıdan gelen araçların farları ya da sürücünün yüzüne yüzüne vuran güneş, görüş netliğinin kaybolmasına neden olamıyor.

Otomotiv dünyasının köklü isimlerinden General Motors, sürüş deneyimini ve konforunu artıracak bir teknoloji için patent aldı. Geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) veritabanında listelenmeye başlayan patent, araçlardaki ön camları akıllı bir hale getiriyor.

Ehliyet sahibi okurlarımız bilir; yolculukların en zorlu kısımlarından bir tanesi görüştür. Karşıdan gelen aracın uzun farları açması veya Güneş’e karşı gidilmesi, görüşü ciddi anlamda olumsuz etkiler. İşte General Motors tarafından alınan yeni patent, artırılmış gerçeklik ile ön camı otomatik olarak karartan bir teknoloji içeriyor. Bu sayede sürücü için her zaman en iyi görüş deneyimi sunulmuş olacak.

Sadece ışığın geldiği bölge karartılacak!

General Motors’un yeni teknolojisi, araca eklenen bir dizi sensör ile çalışıyor. Söz konusu sensörler, ışın nereden geldiğini tespit ediyor ve buna göre de karartma uyguluyor. Bu sayede camın tamamı karartılmadan, sürücü için en iyi deneyim sunulmuş oluyor.

Patent

Yukarıdaki görselde, patentin nasıl çalışacağına dair bir örnek var. Daha iyi anlaşılması açısından açıklayalım. Önce sağdaki çizime bakın ve 60 numaralı bölgede bir ışık kaynağı olduğunu varsayın. Bu ışık kaynağı yol kenarında duran bir otomobil olsun. General Motors’un artırılmış gerçeklik destekli teknolojisi, ön camda 60 numaralı bölgeye denk gelen kısımda karartma yapacak. Böylece aracın ışığı, sürücünün gözünü rahatsız etmemiş olacak.

General Motors patent

Yukarıdaki görselde ise daha teknik detaylar var. Cam karartma teknolojisi, sürücünün başının üstüne yerleştirilen bir alanda kontrol mekanizmasına sahip olacak. Bu mekanizma cam ölçülerini belleğe alıp, doğru karartma alanı için hesaplama yapacak

General Motors’un patentlediği teknolojinin ne zaman gerçek bir ürün haline geleceği bilinmiyor. Ancak böylesi bir teknoloji, trafik kazalarını engelleyebilecek kadar önemli bir kullanıma sahip olabilir. Bu yüzden, akıllı ön camların birkaç yıl içerisinde resmen ortaya çıkması muhtemel…

 

Kaynak:https://image-ppubs.uspto.gov/dirsearch-public/print/downloadPdf/11557234
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir