Çin usulu ChatGPT geliyor! İşte ilk detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

Çin usulu ChatGPT geliyor! İşte ilk detaylar

0

Çinli teknoloji şirketi Baidu, ChatGPT gibi kendi sohbet robotunu geliştireceğini açıkladı! Hatta Mart ayında çıkacağı belirtildi.

OpenAI tarafından geliştirilen sohbet robotu ChatGPT, son dönemde oldukça ön planda. Bu popülarite, büyük teknoloji şirketleri tarafından rekabet olarak algılandı. Öyle ki ChatGPT’ye karşı yeni rakipler çıkmaya başlıyor. Son olarak Çinli arama motoru Baidu, yaptığı açıklama kendi ChatGPT modelini yapacağını açıkladı. Peki, ne zaman çıkacak ve detayları neler? Habere göz atalım.
Baidu’nun sohbet robotu, Mart ayında çıkacak

Çinli teknoloji şirketi Baidu, dün ortaya atılan bir raporda kendi ChatGPT modelini çıkaracaklarını açıkladı. Buna göre Baidu’nun yapay zeka destekli sohbet robotunun Mart ayında çıkacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan kimse, şirketin yapay zeka destekli sohbet robotunun henüz herhangi bir adı olmadığını da belirtti. Ek olarak da Baidu’nun sohbet robotunun, ana arama hizmetlerine dahil edileceğini açıkladı.

Öte yandan Baidu, hali hazırda yapay zeka aracı olan Ernie’yi geliştiriyor. Bu nedenle Ernie için olan tüm bilgi birikimleri şu anda üzerinde çalışılan ve Mart ayında çıkacak sohbet robotuna zemin hazırlayacağı tahmin ediliyor. Baidu’nun kendi ChatGPT modeli için bu nedenle yapay zeka pazarında büyük bir devrim yapacağı düşünülüyor.

Bill Gates’in kurucusu olduğu Microsoft da kısa süre önce ChatGPT’nin gelişimi için yaklaşık olarak 10 milyar dolar yatırım yaptığını duyurdu. ChatGPT’nin sınırları olmasına rağmen şu anda avukatlık, metin yazarlığı ve kodlama dahil birçok alanda farklı işlevler sunuyor.

ChatGPT’nin sahip olduğu işlevler nedeniyle birçok farklı alandaki meslek grubu, ilerleyen yıllarda işsiz kalmaktan korkuyor. Fakat bu teknolojinin genel olarak işleyişi tamamen ele almak yerine sadece insanlara yardımcı olması bekleniyor.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ChatGPT ya da Baidu tarafından geliştirilen sohbet robotu, insan hayatı için tehlike oluşturuyor mu? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap