Elon Musk’tan ChatGPT’ye rakip olacak yeni şirket!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Elon Musk’tan ChatGPT’ye rakip olacak yeni şirket!

0

Elon Musk X.AI isimli bir yapay zeka şirketi kurdu. Firmanın CEO’su olarak atanan Musk, ChatGPT’ye rakip geliştirecek.

Elon Musk’ın bir süredir yapay zekaya yönelik eleştirilerde bulunduğunu biliyoruz. Yeni belgeler ise ChatGPT’ye rakip bir ürün geliştireceği düşünülen X.AI adlı yeni yapay zeka şirketini ortaya çıkardı. Elon Musk, firmanın CEO’su olarak atandı.

Elon Musk bir şirkete daha CEO oldu: X.AI

Musk’ın yapay zeka şirketi hakkındaki söylentiler günlerdir dolaşıyordu. Ayrıca yapay zekaya güç sağlamak için 10 bine yakın ekran kartı satın aldığını öne sürüldü. Son olarak WSJ tarafından bulunan belgelere göre Elon Musk, ABD’nin Nevada eyaletinde yapay zeka şirketinin varlığını gösteren bir dosyada listelendi.

Twitter CEO’su henüz şirket hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Fakat şirketi kurmak için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından fon aradığı öne sürüldü. Musk’ın başlıca sohbet botu ChatGPT ile rekabet etmek istediği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Twitter Spaces’e katılan Musk’a satın aldığı iddia edilen ekran kartları soruldu, ancak yapay zeka şirketi kurmaktan bahsetmedi. Bir süre önce Twitter Inc. adını da X Corp. olarak değiştirdiği için yeni şirketin X.AI adıyla gelmesi dikkat çekici.

Elon Musk’ın daha büyük planları ise tüm firmalarını X Company markası altında birleştirmek. Yani Tesla’dan Twitter’a kadar tüm firmalar “her şey uygulaması” vizyonuyla bir araya gelecek.

Musk aslında 2015 yılında OpenAI’ın kurucu ortaklarından biriydi. Ancak 2018’de firmadan ayrıldı ve yapay zekayı eleştirmekten çekinmedi. Yakın zamanda, “yapay zeka deneyleri”ne ara verilmesi çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap