Japonya’da Sakurajima Yanardağı Tekrar Patladı
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Japonya’da Sakurajima Yanardağı Tekrar Patladı

0

Japonya’da Patlayan Yanardağ Lav Saçmaya Başladı: Yüzlerce Kişi Tahliye Ediliyor

Japonya’nın güneyinde bulunan Sakurajima yanardağı geçtiğimiz haftaki patlamanın ardından tekrar faaliyete geçti. Kaya parçaları ve kül püskürtmeye başlayan yanardağ yetkilileri de harekete geçirdi.

Uzak Doğu ve Güney Asya bölgesi sık sık doğal afetlerle gündeme geliyor. Bu bölgenin en önemli ülkelerinden olan Japonya da karşılaştığı doğal afetlerle sıkça haberlere konu oluyor. Ülke şimdi de bir yanardağ patlaması ile gündemde. 

Ülkenin güneyinde yer alan büyük ve merkezi adalarından Kyushu’da bulunan Sakurajima yanardağı 17 Temmuz Pazar gecesi patlamıştı. Taş parçaları ve kül püskürtmeye başlayan yanardağdan bugüne kadar herhangi bir lav akıntısı olmamıştı. Ancak işler değşti

Vatandaşlar acilen tahliye ediliyor

Japonya Meteoroloji Ajansı tarafından yapılan açıklamada Sakurajima’nın patlama saati Türkiye saati ile 15.05 olarak verildi. Ülkenin devlet kanalı olan NHK tarafından da görüntülenen patlamada yanardağın ağzından kızıl alevler çıkarken, siyah renkli kül bulutlarının da atmosfere yükseldiği fark ediliyor. Daha sonra aktarılan bilgilerde yanardağın yavaş yavaş lav saçmaya başladığı ve potansiyel bir ikinci patlamanın olabileceğinın uyarısı yapıldığı belirtiliyor.

Yetkililerden gelen açıklamalarda önceliğin insan hayatında olduğu belirtilirken, durum değerlendirmesi yapılıp acil durumlara hemen müdahale edilmesi için hazır beklenildiği belirtildi. Ayrıca bölge halkının da yerel yetkililerden gelecek açıklamaları takip etmeleri ve yönlendirmelere uymaları istendi. 

Bölgede patlama tehlike seviyesi en üst seviyeye çıkarılırken yanardağa bakan bölgede yaşayan 120 kadar vatandaşa evlerinden ayrılmaları tavsiye edildi. Yetkililer, kratere üç kilometre mesafeye kadar taşların fırlayabileceğini belirtirken, lav akışı ve kül parçacıklarının da 2 kilometre çapında bir alanı tehdit ettiğini belirtti. Daha sonra yapılan ikinci bir açıklamada tüm ada halkının tahliyeye hazır olması gerektiği ve her an acil durum ilan edilebileceği ifade edildi. Bu da yaklaşık 14 milyon insanın her an tahliye edilebileceği anlamına geliyor.

Geçen hafta yaşanan patlamanın görüntüleri

Tokyo’nun yaklaşık 1000 kilometre güneybatısında yer alan Sakurajima, ülkenin de en aktif volkanları arasında yer alıyor. Daha önce bir ada olan olan bu yanardağ, 1914 yılındaki büyük pattlamanın ardından bir yarımada haline gelmişti. Yanardağ, en son 2019 yılında faaliyete

 

Kaynak: kOD https://phys.org/news/2022-07-japan-sakurajima-volcano-erupts-triggering.html

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir