Deprem Yardımları, Vergiden Düşülebilecek: İşte Yardımları Vergiden Düşebilmek İçin Gereken Şartlar
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Deprem Yardımları, Vergiden Düşülebilecek: İşte Yardımları Vergiden Düşebilmek İçin Gereken Şartlar

0

Gelir İdaresi Başkanlığı, Kahramanmaraş depremi nedeniyle yardımda bulunan vergi mükellefleriyle ilgili açıklamada bulundu. Yetkililer, yapılan yardımların vergiden düşüleceğini açıkladı.

Türkiye, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan çifte deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Depremin en çok etkilediği şehirlerde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, depremden etkilenmeyen vatandaşlar ise depremzedelerin yanında olabilmek adına yardım kampanyalarına dahil olmaya çalışıyorlar. Sağlıklı bir rakam vermek mümkün olmasa da yüzlerce, hatta binlerce TIR, deprem bölgesine çoktan ulaşmış durumda.

Şimdiyse yapılan yardımlarla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Gelir İdaresi Başkanlığı, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olan kimselerin, yaptıkları yardımları vergiden düşebileceğine ilişkin bir hatırlatma yaptı. Yani başlatılan kampanyalara destek olan vergi mükellefleridaha az vergi ödeyecekler.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Merkez üssü Kahramanmaraş ili olan depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması ve afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizce bağış ve yardımlar yapılmaktadır.

Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanunun 89 uncu ve Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu maddeleri hükmü uyarınca, Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni veya nakdi bağışların tamamı ilgili yıl vergi matrahlarının tespitinde indirim olarak dikkate alınabilmektedir.

deprem yardım

3/2/2021 tarihinde yayımlanan 3483 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereğince, bu tarihten itibaren ülkemizde meydana gelebilecek depremler sonrası zarar gören afetzedeler için Acil ve Afet Yönetimi (AFAD) Başkanlığı koordinasyonunda yardım kampanyaları yürütülmektedir. Bu kapsamda, Kahramanmaraş ili merkezli olan depremler için AFAD Başkanlığı koordinasyonunda yardım kampanyası başlatılmıştır.

Ayrıca, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu hükümleri uyarınca, Türkiye Kızılay Derneğine yapılan nakdi bağışların tamamı da vergi matrahından indirilebilmektedir.

Nakdi Bağış ve Yardımlar

Depremlerden etkilenen afetzedeler için AFAD Başkanlığınca ilan edilen hesaplara yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince indirim konusu yapılabilecektir. Aynı şekilde, Türk Kızılay’ınca ilan edilen hesaplara yapılan nakdi bağışların tamamı da indirime konu edilebilecektir. Bağışların indirilebilmesi için ödemeye ilişkin banka dekontları yeterli olacaktır.

deprem

Ayni Bağış ve Yardımlar

Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince, işletmelerinde mevcut olan ya da dışarıdan temin edilen ihtiyaç malzemeleri de ayni olarak bağışlanabilmektedir. Ayni bağışlar; AFAD Başkanlığının kendisine yapılabileceği gibi AFAD’ın yönlendirdiği kamu kurum ve kuruluşlarına da yapılabilecektir. Bu kapsamda yapılan ayni bağışların tamamı, bağışa konu malların içeriğine ve ilgili kurumlarca teslim alındığına ilişkin belge düzenlenmesi kaydıyla, indirim konusu yapılabilecektir. Yine söz konusu kapsamda yapılan bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak ve bağışa konu mallara ilişkin yüklenilen KDV’ler de işletmeler tarafından indirim konusu yapılabilecektir.

Bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek bağış ve yardımda bulunan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimiz ile tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap