Ahbap’ın Yoğun Bir Siber Saldırıya Uğradığı İddia Edildi: Ahbap’tan Açıklama Geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Ahbap’ın Yoğun Bir Siber Saldırıya Uğradığı İddia Edildi: Ahbap’tan Açıklama Geldi

0

 

Depremzedelere yardım konusunda öne çıkan Ahbap’a yönelik çok yoğun siber saldırıların gerçekleştirildiğine dair iddialar dolaşıyordu. Ahbap’tan konu hakkında açıklama geldi.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından birçok insan, 10 ili ve milyonlarca insanı etkileyen Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgeye yardım etmek için harekete geçmişti. Haluk Levent tarafından kurulan Ahbap da bu konuda en çok tercih edilen sivil toplum kuruluşlarındandı. Öyle ki şu dört günde Ahbap’a milyonlarca liralık bağış gelmişti.  

Ancak bugün ANKA Haber Ajansı, gönüllü yazılımcılara dayandırdığı bir paylaşımında Ahbap’a dün öğle saatleri itibarıyla 400 bine varan yoğun bir siber saldırının gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Ayrıca yurt içinden gerçekleştirildikleri de iddialar arasındaydı. Bu haberlerin ardından Ahbap’tan açıklama geldi.

Ahbap’ın açıklaması:

Ahbap, konuya ilişkin bir açıklama paylaştı. Açıklamada, dolaşan siber saldırı haberinin LinkedIn’de paylaşılan son 24 saat bilgilendirilmesi referans alarak haberleştirildiği ifade edilirken kesinti veya veri ihlalinin yaşanmadığı aktarıldı.

Haber sitelerinde yayılan Ahbap’a siber saldırı haberi, LinkedIn’de paylaştığımız son 24 saatlik trafik bilgilendirmesi referans alarak haberleştirilmiş. ahbap.org’u hedef alan hizmet kesintisi saldırıları amacına ulaşamamış, kesinti ya da veri ihlali yaşanmamıştır” ifadeleri kullandı.

Paylaşımı yapan Murat Tahtacı isimli gönüllü yazılımcı ise yine iddianın LinkedIn’den yapılan paylaşıma dayandığı ve 6-7 Şubat’ı kapsadığı ifade edildi. Yeni bir saldırının olmadığı da eklendi.

Bahsi geçen LinkedIn paylaşımı:

Belirtilen LinkedIn paylaşımı, Ahbap’ın beş yıldır sistem ve network gönüllüsü olan Murat Tahtacı’ya aitti. Tahtacı, iki gün önce yaptığı paylaşımında Ahbap’a olan saldırı grafiğini paylaşmış, her türlü yöntemin denendiğini ancak başarılı olunmadığını ifade etmişti.

Şu anda her şey stabil, yeni bir saldırı yok

Bunların dışında Tahtacı, açıklamalarında her şeyin şu anda stabil olduğunu kaydederken saldırıların 6-7 Şubat sonrasında kademeli olarak azaldığını ve yeni bir saldırının olmadığına vurgu yaptı. Yayılan haberlerde yurt içi vurgusunun sıkça yer aldığını belirten yazılımcı, saldırıyı gerçekleştirenlerin herhangi bir ülkeden olabileceğini söylerken bu tür saldırılarda kaynağı bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu da ekledi.

Bu tarz durumlara hazırlıklı olduklarını söyleyen Tahtacı, pandemi ve Kayseri depremi gibi daha önceki birçok önemli olaylarda benzer saldırılarla karşılaştıklarını aktardı. Saldırının nedenleri ile ilgili ise “Veri çalmaya yönelik değil, sadece bant genişliğini daraltmaya yönelik, erişim kesme amaçlı şeyler” ifadelerini kullandı.

Depremzedelere yardımlar hız kesmeden devam ediyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap