Çarpıcı fotoğraflar, nadir görülen ters şimşeklerin gökyüzüne nasıl yükseldiğini gösteriyor
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Çarpıcı fotoğraflar, nadir görülen ters şimşeklerin gökyüzüne nasıl yükseldiğini gösteriyor

0

 

Dünya yüzeyinden 80 kilometreden daha yükseğe ulaşabilen ters şimşekler çok nadir görülen bir doğa olayı. Franklin Kasırgasına dönüşen fırtınanın yarattığı bu şimşekleri, fotoğrafçı Frankie Lucena etkileyici bir şekilde yakalamayı başardı.

Porto Riko’da yaşayan bir fotoğrafçı, sonradan Franklin Kasırgasına dönüşen fırtınanın yarattığı nadir görülen şimşeklerin etkileyici görüntülerini yakaladı. Frankie Lucena fotoğraf çekebilecek kadar hızlıydı ve olayı tamamen gözden kaybolmadan önce yakalamayı başardı.

Bu fenomen daha yaygın olarak devasa jetler olarak bilinir ve en güçlü yıldırım türü olan yukarı doğru hareket eden şimşeklerin gökyüzünde oluşturduğu çatlaklardan meydana gelir. Bilim insanları bu olayların yılda 1.000 kez gerçekleştiğini ve geleneksel bir şimşeğin 50 katından daha fazla güce sahip olduğunu söylüyor.

Ters şimşekler (upside-down lightning) Dünya yüzeyinden 80 kilometreden daha yükseğe ulaşabilmekte. Bu da bu şimşeklerin genellikle iyonosferin dibine değerek elektrik yüklerini elektrik yüklü parçacıklardan oluşan geniş bir katmana bıraktıkları anlamına geliyor. Bu büyüleyici bir olay ve fotoğraflarda yakalandığını görmek neredeyse olağanüstü. Lucena ayrıca YouTube’da olayın bir videosunu da paylaştı


Frankie Lucena fotoğraflarını Flickr’da paylaştı; burada şimşeklerin neye benzediğini görmek için görüntülerin tam çözünürlüğünü kendiniz de görebilirsiniz. Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu nadir görülen devasa jetler tanıdık bir manzara olmasa da en sık tropikal bölgelerde görülüyor.

Ancak bu sadece 20 yıldır bildiğimiz bir doğa olayı, bu nedenle sahip olduğumuz bilgiler hala çok yeni ve bilim insanları bu güzel ve şaşırtıcı olayı daha fazla inceledikçe kuşkusuz daha fazlasını öğrenecekler.

Kasırga mevsimine girerken bu ilginç fenomenin daha fazla fotoğrafını görmemiz ve okyanuslar üzerinde oluşan Franklin Kasırgası gibi daha fazla fırtına görmemiz olası. Ne yazık ki bu güzel manzaralar, özellikle de yoğun nüfuslu bölgelerde meydana geldiklerinde, fırtınaların verdiği zararı azaltmıyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir