Yapay zeka nereye evriliyor? İnsan beyni ile şaşırtıcı benzerlik!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Yapay zeka nereye evriliyor? İnsan beyni ile şaşırtıcı benzerlik!

0

Özellikle son dönemlerde ivmeli bir ilerleme kaydeden yapay zeka teknolojisi, bu sefer de insan beynini taklit etmesiyle gündem oldu.

Özellikle son dönemlerde ivmeli bir ilerleme kaydeden yapay zeka teknolojisi, her gün yeni bir gelişmeyle birlikte karşımıza çıkıyor. Teknolojinin bu denli ilerlemesi üzerine yoğunluk kazanan inceleme ve araştırma faaliyetleri, şaşırtıcı birçok gerçeği gözler önüne seriyor. Yapılan son araştırma neticesinde keşfedilen insan beynine benzer süreçler, teknolojinin evrimine dikkat çekiyor. İşte detaylar

Yapay zeka, öğrenme sürecinde insan beyni ile benzer bir yöntem kullanıyor


Kore hükûmetine bağlı olarak faaliyet gösteren Temel Bilimler Enstitüsü (IBS) dahilinde yapılan bir araştırma kapsamında yapay zeka modellerinin, ‘öğrenme’ ve ‘hatırlama’ gibi temel hafıza süreçlerinde insan beyni ile fazlasıyla benzerlik gösteren yöntemler izledikleri sonucuna varıldı. Fark edilen bu çarpıcı paralelliğin, geleceğin teknolojilerine yön vermesi bekleniyor.

Bu çalışma süresince araştırmacılar; yapay zekanın öğrenim süreçlerini kısa ve uzun vadede detaylı olarak izleyip analiz ettiler. Söz konusu analizlerden elde edilen verilerle, teknik anlamıyla “bellek konsolidasyonu” olarak isimlendirilen, bu sürecin insan beynindeki öğrenme süreciyle dikkat çekici bir düzeyde benzerlik gösterdiğini fark eden araştırmacılar, ulaştıkları bu sonucu detaylı bir şekilde masaya yatırdılar.

Yapay zeka teknolojisinin hafızayı yönetirken, insan beynindeki NMDA isimli reseptörün davranışlarını taklit ettiği tespit edildi. İnsanlarda öğrenim sürecinde kritik bir rol oynayan reseptörün doğrudan taklit ediliyor olması, teknolojinin nereye evrildiği ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Peki, sizler bu konuyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir