Yurt Dışından Getirilen Telefonların IMEI Kayıt Ücretine %233 ZAM! KDV, Tüm Ürünlerde %20’ye Çıkarıldı!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Yurt Dışından Getirilen Telefonların IMEI Kayıt Ücretine %233 ZAM! KDV, Tüm Ürünlerde %20’ye Çıkarıldı!

0

Resmi Gazete’de yayımlanan 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hem KDV’ye hem de yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücretlerine zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı karara paralel olarak satın aldığımız tüm ürünlere zam gelecek!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında hepimizi ilgilendiren iki Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı. 7346 ve 7344 sayılı kararlar ile hem Katma Değer Vergisi’ne (KDV) hem de yurt dışından getirilen telefonların kayıt harçlarına okkalı bir zam yapıldı. 10 Temmuz 2023 itibarıyla yürürlüğe girecek KDV zammı, satın aldığımız her ürünün fiyatını doğrudan etkileyecek. Daha net konuşalım; kürdandan tutun da bilgisayarlara ve hatta otomobillere kadar her şeye zam geliyor!

KDV bugüne kadar yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile bu oranlar yüzde 10 ve yüzde 20 olarak revize edildi. Yani bugün aldığınız her ürün için yüzde 18 olarak ödeyeceğiniz KDV; önümüzdeki haftadan itibaren yüzde 20 olacak.

Resmi Gazete’deki 7346 sayılı karar şöyle:

 

KDV'ye zam geldi

İşte bu kararla birlikte KDV’ye zam yapılmış oldu.

Güncel KDV Oranları:

Eski Oran Yeni Oran
%8 %10
%18 %20

İşimiz teknoloji odaklı olduğu için okurlarımız için açıklayalım. Piyasadaki tüm elektronik ürünlerde yüzde 18 KDV uygulanıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı karar ile bundan sonra yüzde 20 KDV uygulanacak. iPhone’dan tutun da satın aldığınız şarj kablosuna bile yüzde 2’lik zam gelecek

Gelelim yurt dışından getirilen telefonlara: Bundan sonra 20 bin TL ödenecek!

7344 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yolcu beraberinde getirilen telefonların kullanım harçları 20 bin TL’ye yükseltildi. Bu kalem, daha bugüne kadar 6.091 TL olarak ödeniyordu. Alınan kararla yurt dışından uygun fiyatlı telefon satın alıp Türkiye’de pasaporta kaydettirmek, tüm avantajını kaybetmiş oldu. Buradan şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz: Hükümet, kayıt ücretine yüzde 233 gibi devasa bir zam yaparak yurt dışından telefon getirmeyi bir anlamda yasaklamış oldu…

Telefon harçlarına dev zam

Tabi aynı Cumhurbaşkanı Kararı’ndaki tek zam akıllı telefonlar da değil. 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 9 sayılı tarifesinde araç tescil işlemleri ve muayene ücretleri var. Vatandaş, artık bu kalemler için de yüzde 50 zamlı ödeme yapacak. Düzenlemenin yarın itibarıyla yürürlüğe gireceğini belirtelim.

Resmi Gazete’deki KDV düzenlemesine buradan ulaşabilirsiniz. Akıllı telefon ve harçlarla ilgili düzenlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/07/20230707-11.pdf
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir