İlan Sitelerine Kimlik Doğrulama Zorunluğu Resmen Geldi: e-Devlet Onayı Yapmayan, İlan Veremeyecek!
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

İlan Sitelerine Kimlik Doğrulama Zorunluğu Resmen Geldi: e-Devlet Onayı Yapmayan, İlan Veremeyecek!

0

İlan sitelerine kimlik doğrulama zorunluluğu getirildi. Artık taşınır veya taşınmaz ilanı vermek isteyen herkes, e-Devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapacak.

Bugün, Türkiye’deki ilan siteleri ile ilgili olarak yepyeni bir dönem başladı. Yapılan düzenlemelerle önüne gelen herkesin ilan vermesi kısıtlandı. Artık ilan sitelerinde konut veya otomobil için ilan verecek kullanıcıların, e-Devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapması gerekecek.

Ticaret Bakanlığı, 31 Ağustos 2023 tarihli Resmî Gazete’de “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlamıştı. Bu yönetmeliklere göre ilan verecek kişilerin kimlik doğrulaması yapması gerekecekti. İşte söz konusu düzenlemeler, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

İlan vermeye çalıştığımızda karşılaştığımız ekran şöyle:

ilan verirken kimlik doğrulama zorunlu oldu

Bugün itibarıyla ilan vermek isteyen bir kullanıcı, yukarıdaki ekran görüntüsünde de görülebileceği üzere bir uyarı ekranı ile karşılaşacak. Burada, düzenleme ile ilgili bilgi verilecek ve kimlik doğrulama sistemi için “Kimliğimi doğrula” şeklinde bir seçenek yer alacak. Bu butona dokunan kullanıcı, e-Devlet hesabına giriş yaptıktan sonra ilan verme sürecine devam edecek. Kimlik doğrulamanın bir kez yapılması, birden fazla ilan için yeterli olacak.

İlan siteleri sadece bireysel olarak değil, kurumsal olarak da kullanılabiliyor. Yani emlakçılar ve oto galericiler de bu sistemi kullanıyorlar. Bugünkü düzenleme, onları da kapsıyor. Bu bağlamda; mağaza sahibi ile ilan veren diğer personelin, tek tek kimlik doğrulama yapması gerekecek. Bununla birlikte hem bireysel hem de kurumsal hesap sahibi kullanıcıların, her iki hesap için de kimlik doğrulaması yapması gerekecek.

100 bin TL’ye kadar cezası var!

ilan sitelerinde yeni dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS), sıradan vatandaşa da sektör paydaşlarına fayda sağlayacak. Zira bu sistemde usulsüzlük yapılması hâlinde, ilan başına 100 bin TL’ye kadar para cezası uygulanacak. Cezanın caydırıcı olacağına inanılıyor.

Şunu da belirtmekte fayda var; oluşturulan sistemle sahte ilanların önüne geçilmiş olacak. Özellikle ikinci el otomobil pazarında yaşanan “kapora dolandırıcılığı” olayları da son bulmuş olacak. Sektör kaynaklarının inanışına göre sahte ilanların ortadan kalkması ile hem taşıtlarda hem de konutlarda, fiyatlardaki dengesizlik durumu ortadan kalkacak. Hatta fiyatların düşeceğine inananlar da var. 

Düzenlemenin ikinci aşamasında ise daha kritik adımlar atılacak!

ilan siteleri düzenleme

Kimlik doğrulama sistemi, hükûmetin amaçladığı esas uygulamanın sadece birinci aşaması. İkinci aşamada, ilanlarla ilana verenler arasındaki ilişkiler sorgulanacak. Her önüne gelen, başka birisine ait taşınmaz veya aracı satamayacak. Bir birey, kendisine, eşine veya birinci derece akrabasına ait olan taşınır ve taşınmazı satamayacak. Ancak üçüncü bir kişiye ait malı satmak istediğinde, yetki belgesi zorunluluğu gerekecek. 

Açık konuşmak gerekirse düzenlemenin ikinci aşaması hem fiyat istikrarı hem de internet ortamında işlenen suçlar için çok daha önemli. Neticede hem herkesin ilan vermesinin önü kesilecek hem de ilan verenler, ilanlarından sorumlu olacaklar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir