Xiaomi Telefonlarda MIUI Devri Resmen Sona Erdi: İşte Yeni “HyperOS”tan İlk Bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Xiaomi Telefonlarda MIUI Devri Resmen Sona Erdi: İşte Yeni “HyperOS”tan İlk Bilgiler

0

 

 

Xiaomi’nin akıllı telefon ve tabletlerde kullanacağı yeni yazılım belli oldu. Xiaomi patronu, “HyperOS”u resmen doğruladı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, geçtiğimiz haftalarda MIUI ile gündemdeydi. Pek çok haber kaynağının iddiasına göre Xiaomi, önümüzdeki günlerde tanıtacağı Xiaomi 14 serisi akıllı telefonları ile yepyeni bir dönem başlatacaktı. Bu bağlamda; MIUI gidecek, yerine miOS gelecekti. Şimdi, bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Xiaomi patronu Lei Jun, Xiaomi 14 serisinde yeni bir yazılıma geçileceğini resmen doğruladı. Ancak bu yazılım miOS değil, “HyperOS” olarak anılacak. Xiaomi patronu, HyperOS’un MIUI kullanmakta olan eski telefon ve tabletlere de ulaşacağını söyledi. Lei Jun, eski modellerin HyperOS’a geçiş takvimi için nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

HyperOS’un yeni bir işletim sistemi mi yoksa arayüz mü olduğu belli değil!

HyperOS Xiaomi

Lei Jun, HyperOS’u doğrulamış olsa da detay vermedi. Hâl böyle olunca konuyla ilgili çok büyük bir bilinmez ortaya çıktı. Öyle ki HyperOS yeni bir işletim sistemi mi yoksa tıpkı MIUI gibi Android üzerine kurulmuş bir arayüz mü belli değil. Bazı kaynaklar, HyperOS’un Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS gibi olabileceğini ileri sürüyorlar. Yani HyperOS, Android’in kaynak kodlarını kullanan ancak tamamen yeniden üretilmiş bir arayüz olabilir.

Xiaomi patronu, Çin’in sosyal medyası Weibo’daki paylaşımında, Xiaomi 14 serisinin de seri üretime başladığını söyledi. Bu akıllı telefonun lansmanı gerçekleştirildiğinde HyperOS’un neler sunabildiğine ilişkin her şey gün yüzüne çıkacak. 

 

Kaynak: https://weibo.com/login.php 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir