Microsoft, Yeni “Yapay Zekâ” Tuşunun Tüm Windows Bilgisayarların Klavyelerinde Bulunmayacağını Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Microsoft, Yeni “Yapay Zekâ” Tuşunun Tüm Windows Bilgisayarların Klavyelerinde Bulunmayacağını Açıkladı

0

Microsoft, Windows 11 bilgisayarların klavyesine eklenecek Copilot tuşu ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre bu tuş, bir zorunluluk olmayacak. Ayrıca bu tuşun yerini, üretici firma belirleyecek.

Bundan birkaç hafta önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un aldığı önemli bir karardan bahsettik. Karara göre Windows 11 lisanslı bilgisayarlara, şirketin yapay zekâ destekli sohbet botu Copilot’u çalıştırmaya yarayacak yeni bir klavye tuşu eklenecekti. Bu tuş, sağ taraftaki CTRL tuşunun yerine entegre edilecekti.

Bu tuş, Microsoft ile ilgili forumlarda bazı tartışmalara yol açtı. Pek çok kullanıcı, mevcuttaki bir tuşun değiştirilmesini, geçmiş alışkanlıklar nedeniyle istemedi. Tepkilerin farkına varan Microsoft ise konuyla ilgili geri adım atmış gibi görünüyor. 

Yeni tuş zorunlu olmayacak ve herhangi bir yere eklenebilecek!

Microsoft copilot tuşu

Microsoft’un yaptığı resmî açıklamaya göre Copilot tuşu, Windows 11 lisanslı bilgisayarlar için bir zorunluluk olmayacak. Üstelik üreticiler, bu butonu herhangi bir tuş yerine de yerleştirebilecekler. Yani buradaki tercih, tamamen üreticiye bırakılacak. Bir dipnot olarak; Acer gibi birkaç markanın daha şimdiden Copilot tuşlu bilgisayarlar tanıttığını söyleyelim.

Microsoft, Windows 11’de yapay zekâyı etkin olarak kullandırtmak istiyor. Bazı kullanıcılar, bunun bir zorlama olacağını düşünüyordu. Ancak Microsoft’un son açıklaması, kullanıcıların yapay zekâ noktasında zorlamalarla karşı karşıya kalmayacaklarını gözler önüne seriyor. 

 

Kaynak:https://www.mysmartprice.com/gear/copilot-key-windows-11-pcs-not-mandatory-placement-flexible/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir