WinRAR, Tarih Oluyor: Windows 11’in Yeni Özellikleri Duyuruldu
 1. Anasayfa
 2. Windows

WinRAR, Tarih Oluyor: Windows 11’in Yeni Özellikleri Duyuruldu

0

Microsoft, Windows 11’e gelecek yepyeni özellikleri açıkladı. Duyurulan yeni özellikler, Windows 11 ile çok daha etkileyici bir deneyimin sunulacağının açık bir göstergesi.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un Build 2023 etkinliği, özellikle de yapay zeka ile ilgili önemli yeniliklere ev sahipliği yaptı. Ancak etkinlik sadece yapay zekadan ibaret değildi. Microsoft, son işletim sistemi Windows 11 ile ilgili de önemli duyurulara imza attı. Yapılan açıklamalar, Windows 11’in yaklaşmakta olan yeni özelliklerini gözler önüne seriyor.

Windows 11 ile ilgili yapılan açıklamalar, kullanıcıların bu işletim sistemini çok daha etkin bir biçimde kullanabileceklerini gözler önüne seriyor. Zira çok yakında, bazı işlemler için üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmayacak. Ayrıca oyunseveler, RGB aydınlatmalarla ilgili de bazı kolaylıklarla karşılaşacaklar. Canlı Altyazı özelliği ve Bluetooth ile ilgili de önemli çalışmalar yolda. Gelin tüm bunlara yakından bakalım.

Windows 11’e yakında gelecek özellikler:

WinRAR ve 7-Zip gibi uygulamalara gerek kalmayacak!

Microsoft’un açıklamasına göre Windows 11, çok yakında daha fazla sıkıştırılmış dosya uzantısı için yerel destek vermeye başlayacak. Bu hafta içinde test aşamasına geçecek yeni özellik ile kullanıcıların WinRAR, 7-Zip veya WinZip gibi uygulamaları kullanmalarına gerek kalmayacak. Çünkü Windows 11; tar, 7-zip, rar, gz ve libarchive gibi dosya uzantılarına tam destek verecek. Bu özelliğin ne zaman kararlı sürüme ulaşacağı net değil.

RGB ayarları, Windows 11 üzerinden yapılabilecek

Windows 11 RGB aydınlatma

Windows 11 ile özellikle de oyuncular tarafından önemsenen RGB aydınlatma ile ilgili önemli bir gelişme yaşanacak. Hazırlanan yeni bir özellik, Windows 11’in Ayarlar bölümü üzerinden cihazlardaki RBG aydınlatmaların ayarlanmasını sağlayacak. Sistem RGB aydınlatmaya sahip olan cihazları otomatik olarak algılayacak ve kullanıcının dilediği gibi ayarlamasını sağlayacak. RGB aydınlatmadan sıkılanlar, yine bu sayfa üzerinden aydınlatmaları kapatabilecekler.

Bunun kullanıcılar için faydalı olduğunu belirtelim. Şöyle düşünün; bilgisayarınızda MSI marka anakart, Samsung marka SSD, Razer marka klavye ve fare kullanıyorsunuz. Bu markalar, RGB ayarları için özel uygulamalar sunuyorlar. Az önce bahsettiğimiz hayali sistemde 3 farklı yazılımla yapacağınız RBG ayarını, Windows 11 ile hiçbir ek yazılım olmadan yapabileceksiniz. Böylelikle bilgisayarınıza ekstra yük binmemiş olacak.

Bluetooth LE desteği gelecek

Bluetooth LE

Geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan Bluetooth LE teknolojisi, destekleyen cihazlarla Windows 11’de kullanılabilecek. Enerji tüketimini düşürürken performansı artıran bu teknoloji, özellikle de işitme cihazı kullanan bireyler için avantaj sağlayacak. Ayrıca Bluetooth LE ile birden çok cihaza aynı anda bağlanılabiliyor olması, buna ihtiyaç duyan tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracak.

Canlı Altyazı özelliğine yeni dil ve lehçeler eklenecek

Windows 11’de anlık olarak altyazı sunabilen Canlı Altyazı özelliği, yakın bir gelecekte 10 dil ve lehçe için destek vermeye başlayacak. Böylelikle daha fazla kullanıcı için Canlı Altyazı özelliği kullanılabilir olacak. Ancak Türkçe dil desteğinin bu hizmette hala bulunmadığını belirtelim.

Kaynak:https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2023/05/23/bringing-the-power-of-ai-to-windows-11-unlocking-a-new-era-of-productivity-for-customers-and-developers-with-windows-copilot-and-dev-home/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir