Şekerli’ İçeceklere Yüzde 50 Ek Vergi Talep Edildi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Şekerli’ İçeceklere Yüzde 50 Ek Vergi Talep Edildi

0

‘Şekerli’ İçeceklere Yüzde 50 Ek Vergi Getirilmesi Talep Edildi: Tamam da Neden?

Dünya Sağlık Örgütü, üye ülkeler için yeni bir kılavuz hazırladı. Bu kılavuzda, şekerli içecekler için ek vergi tavsiyesinde bulunuldu. Üstelik bu vergi, yüzde 50 seviyesindeydi. Peki DSÖ, neden böyle bir şey istiyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) dikkat çeken bir çıkış geldi. Örgüt, üye ülkelere şekerle tatlandırılmış içeceklere ekstra vergi uygulanmasını tavsiye etti. Bunun halihazırda 85 ülkede uygulandığından bahseden DSÖ yetkilileri, Birleşik Krallık, Meksika ve Güney Afrika’nın bu konuda başarılı olduğunu, diğer ülkelerin de bunu yapabileceğini söylediler. Peki DSÖ, neden böyle bir şey yapılmasını istiyor?

Şeker, zaten başlı başına pek de sağlıklı bir ürün değil. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, bu durumu onlarca kez ispatladı. DSÖ de buna vurgu yaparak, şekerli içeceklere ekstra vergi uygulanmasını tavsiye ediyor. Amaç, şekerli içecek tüketimini düşürerek daha ‘sağlıklı’ bir toplum oluşturmak.

DSÖ, tütün ve alkol ürünleri ile şekerli içecekleri aynı kefeye koyuyor

Dünya Sağlık Örgütü, konunun önemini anlatabilmek için bir kılavuz hazırladı. Bu kılavuzda tütün ve alkol ürünlerinde uygulanan ekstra vergilerin ölüm, hastalık ve sakat kalma riskini azalttığının kanıtlandığı belirtildi. DSÖ’ye göre şekerli içeceklere de vergi getirilirse insan sağlığını korumak için bir adım daha atılmış olacak. Zira yüklü bir vergi ile artacak fiyatların, tüketimi azaltacağına inanılıyor.

Hazırlanan kılavuzda “Şekerli içecekler üzerindeki vergiler sağlığı desteklemek adına güçlü bir araç olabilir. Bu vergiler hayat kurtarırken ve hastalığı önlerken, sağlıkta eşitliği destekleyebilir ve ülkeler için gelir kaynaklarını harekete geçirebilir. Bu gelirler, evrensel sağlık güvencesini gerçekleştirmek için kullanılabilir.” ifadesini kullanan DSÖ yetkilileri, şekerli içeceklere yüzde 50 vergi uygulanması durumunda, dünya ekonomisine önümüzdeki 50 yılda 1.4 trilyon dolar ek gelir sağlanmış olacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/dsoden-uye-ulkelere-sekerli-icecekler-icin-vergilendirme-cagrisi/2763089# 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir