Windows 11 yeniliklere doymuyor: Yeni ses mikseri ve fazlası geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım veDonanım

Windows 11 yeniliklere doymuyor: Yeni ses mikseri ve fazlası geldi

0

Microsoft, Windows 11’e eklediği yeniliklere şimdi de ses mikserini ve çok daha fazlasını dahil etti.

Windows 11 için, yeni bir ses kontrol paneli ve işletim sisteminde daha iyi erişilebilirlik için bazı ince ayarlar da dahil olmak üzere bir dizi değişiklik getiren yeni bir ön izleme derlemesi yayınlandı. Ön izleme derlemesi 25309, Dev kanalı aracılığıyla kısa süre önce kullanıma sunuldu ve ses mikseri yepyeni bir görünüme kavuştu.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, Windows 11 arayüzünde bazı eski ve aniden göründüklerinde şaşırtıcı olabilen bazı kullanıcı arabirimi öğeleri bulunuyor. Görev çubuğundan erişilen ses mikseri de bunlardan biri, ancak yeni ön izleme derlemesinde artık modernize edilmiş bir görünüm kazanıyor.

Mikser, genel ses düzeyinin ve uygulama bazında ses düzeylerinin ayarlanmasına imkan tanımasının yanı sıra, uzamsal ses ayarlarına hızlı erişim sağlayan bir seçeneğe de sahip. Bu seçenek sayesinde, özelliği açıp kapayabilir veya örneğin Dolby Atmos gibi farklı uzamsal ses türlerini seçebilirsiniz.

Ayrıca Microsoft, Windows 11’de kullanılabilecek tüm sesli komutları gösteren yardım sayfasını yenileyerek derleme 25309’daki Sesli Erişim özelliği ile iyileştirmeler yaptı. Bu özellik artık daha temiz bir düzene sahip ve kullanıcıların Windows’u sesle çalıştırırken ihtiyaç duyabilecekleri komutları bulabilmeleri için bir arama çubuğu sayesinde daha kolay bir şekilde anlaşılabiliyor.

Avustralya, Kanada, Hindistan ve Yeni Zelanda İngilizcesi dahil olmak üzere daha fazla İngilizce lehçesi eklenerek Sesli Erişim’in kullanılabildiği bölgeler genişletildi ve bazı yeni ses komutları da eklendi.

Güncellenmiş dokunmatik klavye ayarları ve görev çubuğundaki bazı küçük ince ayarlar gibi pek çok ufak değişiklik de bulunuyor.

Widget‘lar da, simgelerinin kontrast oranları koyu veya açık temalara göre ayarlanarak daha iyi öne çıkmalarını ve ilgili ayrıntılarını daha net hale getirmelerini sağlayan temaya duyarlı simgeler kazanıyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap