1994 yılından beri hayatımızda olan teknoloji Windows 11’e yeni geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Windows

1994 yılından beri hayatımızda olan teknoloji Windows 11’e yeni geliyor!

0

 

Windows 11 için QR kod özelliği sonunda geldi. İşte sizin için 1994 yılından kalan ve yeni gelen teknolojinin detayları…

 

Başlıkta okuduğunuz şaka değil. İnsanlığın QR kod sistemi ile tanışması 1994 yılına dayanıyor. Daha sonralarda gelişen teknoloji ile artık gittiğimiz kafelerde bile menüye bu kodlar ile bakmaya başladık. Şimdilerdeyse Wi-Fi bilgilerimizi direkt olarak QR kodlar ile paylaşıyoruz ancak Microsoft bu konuda oldukça geride kaldı. İşte detaylar…

Şükür kavuşturana: Wi-Fi için QR kod özelliği sonunda Windows 11’e geliyor!

“Kanka Wi-Fi şifresi ne?” sorusunu gün içerisinde birçok arkadaşımıza soruyor veya aynı soruyu işitiyor olabiliriz. Gündelik hayatımızda belediye otobüsüne binmek için bile mobil uygulamalar kullanıyoruz. E tabi tüm bu sistemler beraberinde internet bağlantısını da bizim için zorunlu hale getiriyor.

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/01/Akilli-telefondan-Wi-Fi-sifresi-ogrenme-yollari.png

Evimizde, okulumuzda veya iş yerimizde bir Wi-Fi şifresi çılgınlığı var. Bu şifreler bazen gerçekten uzun ve karışık olabiliyor. Bununla birlikte bir de büyük harf, küçük harf, noktalama işaretleri derken işler giderek uzuyor ve bir Wi-Fi şifresi vermek sizin için 15-20 dakikayı bulabiliyor.

Bu sebeple üreticiler Wi-Fi şifrelerini cihazlar arasında QR kod ile paylaşmanızı sağlayacak teknolojiler ürettiler. Fakat bu teknoloji bir türlü Windows bilgisayarlara gelemedi. Windows kullanıcıları hala Wi-Fi şifreleri paylaşacağı durumlarda tek tek “şapkalı A, küçük B, büyük Ç” gibi kodlama yaparak şifre paylaşıyor.

Ancak Microsoft’tan gelen son haberlere göre bu durum artık değişiyor. Windows 11 için QR kod ile Wi-Fi bağlantısı paylaşabileceğiniz kod paylaşım özelliği geliyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre artık herhangi bir ağa bağlı olan Windows cihazlar diğer kullanıcıların ağa mobil cihazlardan bağlanabilmesi için QR kod oluşturacak. Bu özellik aslında çok uzun zamandır cihazlarımızda var ancak Microsoft’un Windows’u oldukça geç kaldı.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir