Twitter’dan Sonra Google da Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor: Hala Vaktiniz var
 1. Anasayfa
 2. Google Gmail ve Inbox

Twitter’dan Sonra Google da Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor: Hala Vaktiniz var

0

Google, uzun süre kullanılmayan hesapların ele geçirilme ihtimalinin yüksek olduğu gerekçesiyle güvenlik politikasında güncellemeye gitti. Buna göre Google, 24 aydan uzun süre kullanılmayan hesapları sileceğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın sahibi Elon Musk, kullanılmayan hesapların yavaş yavaş silineceğini ve 1,5 milyar hesap adının boşa çıkacağını duyurmuştu. Şimdi de Google, veri güvenliğini daha fazla korumak için hesap güvenlik politikalarında güncellemeye gittiğini duyurdu.

Google’ın blog gönderisinde duyurduğuna göre, şirket hesapların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engellemek için Aralık 2023 tarihinden itibaren, 24 ay süreyle giriş yapılmamış hesapları sileceğini açıkladı. Peki, Google hesaplarını nasıl aktif tutabiliriz?

24 ay süreyle girilmeyen hesaplar silinecek!

Google, Fotoğraflar için ücretsiz sınırsız depolama alanını sona erdirdiği 2020 yılında ortaya konan eski politika, Google’ın en az iki yıldır dokunulmayan hesaplarda depolanan verileri silebileceğini söylüyordu.

Ancak ürün yöneticisi Ruth Kricheli tarafından yazılan bir blog yazısı, artık bu hesapların tamamen silinebileceğini gösteriyor. Belirtilene göre hesaplara silinmesine son birkaç ay kala, kurtarma için birçok bildirim mesajı gönderilecek. 

Edinilen bilgilere göre hesaplar, bu yılın Aralık ayından itibaren silinmeye başlayacak. Yapılan açıklamada, bu kararın alınma nedeni olarak eski hesapların daha az güvenlik kontrolüne tabi tutulması gösterildi.

Ruth Kricheli açıklamasında, “Şirket içi analizimiz, terk edilmiş hesapların iki adımlı doğrulama ayarlama olasılığının aktif hesaplara göre en az 10 kat daha az olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından spam gibi istenmeyen ve hatta kötü niyetli içerik için bir vektöre kadar her şey için kullanılabilir.” dedi.

Google hesaplarınızı nasıl aktif tutabilirsiniz?

Eğer aktif olarak Google hesabınıza giriş yapıyorsanız, hesabınız güvende demektir. Ancak bunun dışında da hesabınızın silinmemesi için yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Bunlar;

 • E-posta okuma veya gönderme
 • Google Drive’ı Kullanma
 • Hesaba bağlı bir YouTube videosu izlemek
 • Google Play Store’dan bir uygulama indirme
 • Google Aramayı kullanma
 • Üçüncü taraf bir uygulama veya hizmette oturum açmak için Google ile Oturum Aç’ı kullanma

 

Kaynak: https://blog.google/technology/safety-security/updating-our-inactive-account-policies/

 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir