Trafik Sigortası Primleri Güncellendi: İyi Şoföre Yüzde 50 İndirim, Kötü Şoföre Yüzde 200 Zam
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Trafik Sigortası Primleri Güncellendi: İyi Şoföre Yüzde 50 İndirim, Kötü Şoföre Yüzde 200 Zam

0

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili düzenlemeye gidildi. Bu düzenleme kapsamında prim tablosu 9 basamaklı hale geldi. Elektrikli arabalara yüzde 10 indirim yapılacakken trafiğe ilk kez çıkanlar yüzde 10 zamlı prim ödeyecekler.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir karar yer aldı. Bu karar kapsamında zorunlu trafik sigortaları için yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenleme ile hasarsızlık indirimleri ve hasar sonrası primler için yeni oranlar belirlendi. Ayrıca tavan fiyatlar, mayıs ayından sonra her ay yüzde 2 artacak. Elektrikli otomobiller içinse indirim var.

Zorunlu trafik sigortalarında bugüne kadar 7 basamaklı bir prim tablosu vardı. Bu tablonun üst sıralarında yer alan vatandaş indirimli, alt sıralarında yer alan vatandaş ise zamlı primlerle karşılaşıyordu. Bugünkü düzenleme ile prim tablosu 9 basamaklı hale geldi. Düzenlemeye göre tablonun en üstünde yer alan vatandaş yüzde 50’ye kadar indirim alırken en altta olan araç sahipleri yüzde 200’e kadar zamlı fiyatlarla karşılaşacaklar.

Elektrikli otomobillere yüzde 10 indirim yapılabilecek

Trafik sigorta primlerinde değişiklik

Resmi Gazete’de yayımlanan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile elektrikli otomobillere uygulanan sigorta primleri üzerinde de oynama yapıldı. Buna göre bir elektrikli otomobil için ödenen sigorta priminde yüzde 10’a kadar indirim yapılabilecek.

Bu arada; trafiğe ilk kez çıkan vatandaşları ilgilendiren bir husus da var. Öyle ki trafiğe ilk kez çıkacak vatandaşlar, hasar tablosunun 4. kademesinde yer alacaklar. Bu şu demek: Trafiğe ilk kez çıkacak vatandaşın ödeyeceği sigorta primi, birkaç yıllık şoförden yüzde 10 fazla olacak. Sonraki yıllarda sürücünün performansına göre bu durum değişecek.

Trafik sigortası primleri tablosu

Basamak Noİndirim (%)Artırım (%)
850 
740 
620 
55 
4 10
3 45
2 90
1 135
0 200

Resmi Gazete’deki düzenlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap