Plastik Atıkların Canlılarda Yol Açtığı Bir Hastalık Tanımlandı: Atıklar, Canlılara Fiziksel Zararlar Veriyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Plastik Atıkların Canlılarda Yol Açtığı Bir Hastalık Tanımlandı: Atıklar, Canlılara Fiziksel Zararlar Veriyor!

0

Bilim insanları, canlıların yuttuğu plastik atıkların yol açtığı yeni bir hastalığı tanımladı.

2017 verilerine göre atık plastiklerin %79’luk bölümü, kendisini çöplükler veya doğada buluyor. Elbette ‘doğa’ altında yıllardır kirletilmesine tepki gösterilen okyanuslar da yer alıyor. Okyanusların kirlenmesi, yalnızca deniz yaşamını etkilemiyor.

Yakın zamanda yayımlanan yeni bir araştırma da bunun yeni bir kanıtı oldu. Bilim insanları, plastik atıkların deniz kuşlarında oluşturduğu zararı derinlemesine inceledi ve bunu bir hastalık olarak tanımladı: ‘Plasticosis’.

Plastik atıklar, kuşların organlarında fiziksel zarara yol açıyor:

pembe ayaklı yelkovan

Journal of Hazardous Materials’ta yayımlanan araştırmaya göre deniz kuşları, plastik atık tüketmek nedeniyle ‘plasticosis’ adı verilen bir hastalığa muzdarip oluyor. Keskin uçlu plastik atıklar, kuşları doğrudan vücudunun içinden yaralıyor, organlarına zarar veriyor.

Bilim insanlarının yakından incelediği deniz kuşu türü ise pembe ayaklı yelkovanlar idi. Düzinelerce ölü kuşun midesinde yapılan incelemeler, plastiklerin verdiği zararı ortaya koydu:

kuş mide dokusu

Avustralya’ya yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta bulunan Lord Howe Adası’na yuva yapan bu kuş türü, her sonbahar döneminde ada kıyılarında normalden daha zayıf bir şekilde görülüyor. Kuşların pek çoğu hasta veya ölü olarak bulunabiliyor.

  • Ölü bir pembe ayaklı yelkovanın midesinden çıkan plastikler.
 
Kaynak:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304389423003722?via%3Dihub

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap