Tesla Arabalar, Artık Doğrudan Güneş Enerjisiyle Şarj Edilebilecek: Maliyetler Düşecek!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Tesla Arabalar, Artık Doğrudan Güneş Enerjisiyle Şarj Edilebilecek: Maliyetler Düşecek!

0

 

Tesla, elektrikli otomobillerin doğrudan güneş enerjisi ile şarj edilmesini sağlayan yeni bir hizmeti kullanıma sundu. “Charge of Solar” isimli yeni özellik hem elektrik maliyetini hem karbon ayak izini düşürüyor.

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil şirketlerinden Tesla, müşterileri için dikkat çeken bir işe imza attı. Marka, yaptığı çalışmalar sonucunda elektrikli otomobillerinin güneş enerjisi ile şarj edilmesini sağlamaya başladı. Tesla’nın “Powerball” olarak isimlendirdiği ve güneş enerji panellerinden gelen enerjiyi depolayan sistemi ile tüketiciler, ihtiyaç duydukları enerji maliyetini çok daha düşük seviyelere indirecekler.

Tesla Powerball, bina çatılarına yerleştirilen ve elektrik üreten güneş panellerindeki enerjiyi depolamaya yarıyor. Tüketici, Powerball’u bugüne kadar jeneratör olarak kullanıyordu. Elektrik kesilmesi durumunda depolanan enerji, Powerball ile konuta veriliyor, böylelikle tüketicinin hayatı etkilenmiyordu. İşte bu cihaz artık Tesla otomobiller için güç kaynağı olarak çalışacak. Araçlar, artık şebekeden bağımsız olarak şarj edilebilecek.

Tesla sahipleri, sistemi diledikleri gibi özelleştirebilecekler!

Tesla

Tesla’nın “Charge of Solar” (Türkçe karşılığı Solar Şarj) olarak isimlendirdiği teknoloji, tüketinin ihtiyaçlarını göz ardı etmiyor. Bu bağlamda; dileyen bir tüketici güneş panellerindeki enerjiyi maksimum düzeyde kullanabilir. Dileyen tüketici ise Powerball’da depolanan enerjinin sadece bir bölümünü otomobilini şarj etmek için kullanabilir. Tesla, Charge of Solar’ın karbon ayak izini biraz daha düşüreceğini ifade ediyor.

tesla powerball

*Tesla Powerball

Şu an için sadece ABD ve Kanada’da kullanılabilen yeni sistem, Model S, Model 3, Model X ve Model Y’de, yani Tesla’nın tüm otomobilleri ile uyumlu. Tesla’nın mobil uygulamasını 4.22.5 kodlu sürümü yükselten ve Powerball sistemini de 23.12.10 kodlu sürüme güncelleyen tüketici, Charge of Solar özelliğini anında kullanabilecek. Tesla, bu hizmetten faydalanılması için herhangi bir ekstra ücret istemiyor.

Kaynak: https://www.tesla.com/powerwall 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir