Kredi kartı sahiplerine kötü haber: Azami faiz oranı yükseldi!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Kredi kartı sahiplerine kötü haber: Azami faiz oranı yükseldi!

0

Merkez Bankası, kredi kartı azami faiz oranını beklenenden erken arttırdı. Ağustos ayında uygulanması gereken faiz artışı erken oldu.

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı her ay Merkez Bankası tarafından ilan edilen “referans faiz oranına” 0.55 puan eklenerek belirleniyor. Merkez Bankası, temmuz ayı için geçerli olan referans faizini aslında daha önce 0.88 olarak ilan etmişti. Yani temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.36 olarak devam edecekti. Ancak durum değişti. Kredi kartı azami faiz oranı erken arttırıldı.

Yükselen kredi kartı azami faizi temmuzda da geçerli!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 650 baz puanlık faiz artırımının ardından, kredi kartında azami faiz oranını yüzde 1,36’dan 1,91’e çıkarıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz 0.88’den 1.36’ya yükseltildi. Buna göre yüzde 1.36’ya 0.55 puan eklenmesiyle Temmuz ayından itibaren kredi kartına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1.91’e yükseltilmiş oldu.


Temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.36 olarak devam edecekti. Ancak ağustos ayında uygulanması gereken faiz artışı temmuza çekildi. Merkez Bankası’nın yayınladığı tebliğde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı yapılması halinde, referans oranın toplantının yapıldığı tarihteki güncel veriler çerçevesinde ilan edilmesi hükme bağlandı.

Tebliğin eski haline göre referans faiz oranı, bankaların mevduata uyguladığı ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile politika faizinin yüzde 10 artırılmasıyla bulunacak orandan düşük olan dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen oran ise her ayın sondan 5’inci iş günü olarak ilan ediliyordu.

Tebliğe eklenen geçici bir madde ile de referans oran 1-31 Temmuz tarihleri arasında yüzde 1.36 olarak belirlendi. Buna göre kredi kartlarına temmuz ayında uygulanacak azami faiz oranı ise yüzde 1.36 olan referans faiz oranına 0.55 eklenmesiyle yüzde 1.91 olacak.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir