Teknoloji Devlerinin Çin’de Fabrika Açması Yasaklanıyor
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Teknoloji Devlerinin Çin’de Fabrika Açması Yasaklanıyor

0

 

 

Amerikan Teknoloji Şirketlerinin Çin’de Fabrika Açması Yasaklanıyor!

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı, yeni başlatılacak fon programı kapsamında ABD’li teknoloji devlerine yönelik büyük bir kısıtlamayı açıkladı. Bakan, dev şirketlerin Çin’de 10 yıl süreyle gelişmiş tesisler kuramayacağını paylaştı.

Çin ve ABD arasındaki teknoloji savaşı şirketler üzerinden sürmeye devam ederken, ABD’den geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir hamle daha gelmişti. Ülke yönetimi, NVIDIA ve AMD’nin özellikle makine öğrenimi ve yapay zekâ gelişimi gibi amaçlarla kullanılan grafik işlemcilerinin Çin’e gönderimini yasaklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren bu yasağın ardından bugün, ABD’den çok daha büyük bir yasak haberi daha geldi. Joe Biden yönetimi, ABD’nin federal fonlamasından destek alan ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Çin’de “gelişmiş teknoloji” tesisleri kurmasını 10 yıl süreyle yasaklayacağını duyurdu.

“Bu parayı Çin’e yatırım yapmak için kullanmalarına izin verilmeyecek”

Konu hakkında açıklama yapan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “CHIPS [yeni fon programı] fonu alanların ulusal güvenliği tehlikeye atmamasını sağlamak için korkulukları uygulayacağız. Bu parayı Çin’e yatırım yapmak için kullanmalarına izin verilmeyecek. Çin’de en son teknolojileri geliştiremezler. 10 yıllık bir süre için.” ifadelerini kullandı.

Gina Raimondo, açıklamasının devamında fondan yararlanan şirketlerin bundan böyle yalnızca Çin’deki mevcut fabrikalarını, Çin pazarına hizmet etmek için genişletebileceklerini paylaştı.

Peki nedir bu CHIPS programı?

ABD’nin teknolojideki liderliğini sürdürmesini ve farkı daha da açmasını hedefleyen CHIPS programı, ABD merkezli teknoloji şirketlerine 50 milyar dolarlık fon ayıracak. Bu amaca ulaşmak için üç farklı girişimi destekleyecek olan ABD, girişimlerin sadece ikisine 39 milyar dolar ayıracak. Bu iki girişim, çip üretiminin tamamen ABD’ye taşınmasını hedefleyecek.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, CHIPS programı için şirketlerden gelecek başvuruları Şubat 2023’ten itibaren almayı planladıklarını açıkladı. Bu şirketler ise az önce bahsettiğimiz gibi Çin özelinde büyük kısıtlamalara uymak zorunda olacak. Bu şirketler arasında Intel ve NVIDIA gibi dev isimlerin de olması bekleniyor.

Kaynak:https://www.whitehouse.gov/briefing-room/press-briefings/2022/09/06/press-briefing-by-press-secretary-karine-jean-pierre-and-commerce-secretary-gina-raimondo/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir