Türkiye’nin İlk Kapalı Devre Elektronik Seçim Sistemi Teknolojisi Duyuruldu [Video]
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Türkiye’nin İlk Kapalı Devre Elektronik Seçim Sistemi Teknolojisi Duyuruldu [Video]

0

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Herkes İçin Ekonomi” videosunda dezenflasyon hedeflerini anlatırken, “Dezenflasyon nedir?” gibi sorulara da cevap verdi.

Son yıllarda ülkemizin ve dünyanın önemli finansal sorunları arasında yer alan enflasyona karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası özellikle son aylarda agresif şekilde harekete geçmişti. TCMB şimdi de “Herkes İçin Ekonomi” adlı bir videoda dezenflasyon hedeflerini anlattı. Bu videoda dezenflasyonun ne olduğu, neden dezenflasyon istendiği açıklandı. 

Videoda “Dezenflasyon döneminde, fiyatlarda artış hızı yavaşlayacak ve enflasyonda aşağı yönlü bir eğilim görülecek. Uygulanan politikalarla döviz kuru istikrar kazanacak, cari işlemler dengesinde iyileşme, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve rezervlerde artış görülecek. Beklentilerin iyileşmesiyle fiyatlama davranışları normalleşecek.” ifadeleri kullanıldı.

Dezenflasyon 2024’ün 2. yarısında başlayacak

“Dezenflasyon nedir? Dezenflasyonu neden istiyoruz?” sorularına yanıt olarak videoda “Dezenflasyonu anlamak için ilk önce enflasyonun ne olduğundan söz etmek gerekiyor.

Enflasyon, fiyatların genelindeki sürekli artıştır. Enflasyon aynı hayat standardını korumak için zaman içerisinde daha fazla para ödenmesine neden olur. Dezenflasyon ise fiyat artış hızının azalması anlamına gelmektedir.

Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında düşen enflasyon sürecine dezenflasyon denir. Dezenflasyon sürecinde enflasyon oranı azalır. Dezenflasyonla birlikte paranın satın alma gücü kademeli olarak toparlanır. Ulusal paranın tasarruf işlevi öne çıkar. İktisadi birimler yatırım ve tüketim kararlarını daha sağlıklı almaya başlar.

Böylece ekonomide belirsizlikler azalır, güven artar. Gelir dağılımında iyileşme sağlanır. Dezenflasyon süreci, enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanacağı istikrar dönemine geçiş için önemli bir zemin oluşturur.

2023 Haziran ayından bu yana uyguladığımız güçlü parasal sıkılaştırma ile dezenflasyon sürecinin başlamasını ve enflasyondaki düşüşün kalıcı olmasını sağlayacak zemini oluşturuyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

Fiyatlarda artış hızı yavaşlayacak

 

dezenflasyon

Videoda dezenflasyon için tarih de verilirken, “Enflasyonun ana eğilimindeki düşüşün sağlanmasıyla, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyon süreci başlayacak.

Dezenflasyon döneminde, fiyatlarda artış hızı yavaşlayacak ve enflasyonda aşağı yönlü bir eğilim görülecek. Uygulanan politikalarla döviz kuru istikrar kazanacak, cari işlemler dengesinde iyileşme, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve rezervlerde artış görülecek. Beklentilerin iyileşmesiyle fiyatlama davranışları normalleşecek.

Dezenflasyon dönemini istikrar dönemi takip edecek. Enflasyon düşüşünü sürdürerek tek haneli rakamlara ulaşacak. Ekonomide öngörülebilirlik ve güven artacak, Türk lirası satın alma değerini koruyacak. Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışından tasarruf ve yatırım talebi güçlenecek.

Enflasyonun ekonomik kararlara etkisi göz ardı edilebilecek kadar düşecek. Toplumsal refahta ekonomik kesimlerin tamamı için kalıcı kazanım sağlanacak. Böylelikle Merkez Bankasının toplumsal refah için yapabileceği en önemli katkı olan fiyat istikrarı sağlanmış olacak.” açıklamaları yapıldı. 

 

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/merkez-bankasindan-dezenflasyon-videosu-7873792/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir