Dün Yürürlüğe Giren ‘En Ucuz Telefonlara Zam’ Kararı Bugün İptal Edildi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Dün Yürürlüğe Giren ‘En Ucuz Telefonlara Zam’ Kararı Bugün İptal Edildi

0

 

Gözetim uygulamasına tabi tutulan akıllı telefon ithalatında taban fiyat limiti artırılma kararı, yürürlükten kaldırıldı.

Bundan yaklaşık bir ay önce Resmi Gazete‘de önemli bir tebliğ yayımlandı. Bugün (28 Mart) itibarıyla yürürlüğe giren bu tebliğ, akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymetini, 200 dolardan 350 dolara yükseltiyordu. En basit anlatımı ile gözetim belgesine sahip olmayan ithalatçıların Türkiye’ye getirdikleri en ucuz telefon bile 350 dolar olarak kabul edilecek, vergilendirme buna göre yapılacaktı. Alınan bu karar, bugün itibarıyla yürürlükten kaldırıldı.

İthalatta gözetim belgesi almayan tüm tedarikçilerin, Türkiye’ye 100 dolarlık bir telefon getirseler bile 350 dolarmış gibi gümrük işlemi yaptıracakları kararı yürürlükten kaldırıldı. Alınan karar uygulansaydı, ucuz telefonlara zam gelmesi anlamına geliyordu.

İthal telefonlara gelecek zam kararı, yürürlükten kaldırıldı

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile; ithal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 200 dolardan 350 dolara çıkaran düzenleme iptal edildi.

Ne Olmuştu?

Yeni düzenleme ne anlama geliyordu?

ithalat

İthalattan gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Bir eşyanın ithalatında, birim gümrük kıymeti ile belirlenen taban fiyatın altında kalan eşyalar gözetim uygulaması ile ithal edilmeye başlandı.

Gözetim uygulaması, özellikle yerli üreticiyi koruma amacını taşıyor. Bakanlık, ithalatı söz konusu malın benzer veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticileri korumak için, ithalat sürecinde ek vergi talep ediyor. Bu kapsamda ithal edilen ürünün Katma Değer Vergisi (KDV) matrahı, o eşyanın satışı esnasında hesaplanacak KDV matrahından çok daha fazla oluyor.

Yeni düzenleme, akıllı telefon fiyatlarını nasıl etkileyecekti?

201 dolarlık* bir telefon;

 • Güncel dolar kuru (19,09) ile 3.837 TL vergisiz fiyata sahip. Buna;
  • 1.172 TL KDV,
  • 2.170 TL ÖTV,
  • 465 TL TRT bandrol ücreti,
  • 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

eklediğimizde 7.683 TL fiyat etiketi ile karşılaşıyoruz. Elbette satıcının yerel fiyatlandırma politikası ile fiyatın daha aşağı veya yukarı oynadığını da görebiliriz.

Yeni düzenleme ile bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olmasına rağmen 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecekti. Dolayısı ile fiyatı da şu şekilde değişecekti;

 • 3.837 TL vergisiz fiyatı,
  • 2.040 TL KDV,
  • 3.779 TL ÖTV,
  • 809 TL TRT bandrol ücreti,
  • 66 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

Haliyle aynı telefonun yeni kararla beraber fiyatının 10.531 TL olmasını bekleyebilirdik. Evet, aynı telefon yeni düzenlemeden sonra ne yazık ki yaklaşık 2.850 TL zamlanmış olacaktı.

İthalatçılar, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan gözetim belgesine sahip olmaları halinde bu düzenlemeden etkilenmeyeceklerdi. Bu gözetim belgesinin nasıl alınabileceğine aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

*Bundan önceki gözetim uygulaması limiti 200 dolar olduğundan, yeni düzenlemeden etkilenecek en ucuz telefon 201 dolar fiyata sahip olmak zorundaydı.

 

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/02/20230228-18.htm
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir