Sivrisineklerin Üremesini Engellemek Mümkün Olabilir
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Sivrisineklerin Üremesini Engellemek Mümkün Olabilir

0

verdana;”>

 

Sivrisineksiz Yazlar Geliyor: Sivrisineklerin Üremesini Engellemek Mümkün Olabilir

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışmada sivrisineklerin üremesini engelleyebilecek bir genetik keşifte bulundu. Böylece sivrisineklerin üremesi durdurulabilecek ancak yararlı böcekler etkilenmeyecek.

Yaz ayları geldiğinde hepimizin ortak dertlerinden biri sivrisinekler. Özellikle akşamları herhangi bir yerde ışık yaktığımız anda başımıza toplanan sivrisinekler kimsenin hoşuna gitmiyor, bilim insanlarının da öyle. Özellikle de en çok insan ölümüne neden olan canlının sivrisinek olduğunu düşündüğümüzde bu durum oldukça anlaşılabilir.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, hastalık taşıyan sivrisinekleri ergenliğinde donduracak, üremelerine ya da erişkin hale gelmelerine engel olacak bir yöntem keşfetti. Daha da önemlisi bu yöntem diğer canlıları doğrudan etkilemeyecek.

Sivrisineklere özel böcek ilacı

Araştırmanın başındaki isim Naoki Yamanaka, 2018 yılında taşıyıcı proteinlerin meyve sineklerinin hücreleri arasında hareket edebilmesini sağlayan önemli bir steroid hormonu keşfetti. Erime hormonu olarak da adlandırılan ekdison adlı bu yapı, sineklerde büyük önem taşıyor. Zira ekdison eksikliğinde sinekler büyüyemiyor ya da üreyemiyor. 

Her ne kadar ekdison her böceğin yaşam döngüsünde önemli bir role sahip olabilse de, Yamanaka ve ekibinin yaptığı incelemelerde sivrisineklere özel bir durum keşfedildi. Buna göre meyve sineklerinde ve diğer böceklerde bulunan 4 farklı ekdison yapısından yalnızca 3’ü bulunuyor. Bu da ileride geliştirilebilecek olan yeni böcek ilaçlarının doğrudan sivrisineklerleri hedef alabilmesini sağlayacak.

Araştırmada incelenen türlere baktığımızda, bu çalışma sonunda geliştirilecek ilaç ile arılar ya da tozlaşmaya, polen taşımaya yardımcı türler zarar görmeyecek. Öte yandan Zika, sarı humma, Dang humması gibi hastalıkları taşıyan sivri sinekler ilaçtan olumsuz etkilenecek.

 

Kaynak: https://scitechdaily.com/a-genetic-discovery-has-the-potential-to-stop-mosquitos-from-reproducing/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir