Oyunlar artık daha akıcı: Chrome ekran kartlarınıza hükmedecek!
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Oyunlar artık daha akıcı: Chrome ekran kartlarınıza hükmedecek!

0

Google Chrome 113 güncellemesi ile hayatımıza WebGPU teknolojisi girecek. İşte o teknoloji ile ilgili detaylar…

Google Chrome yakın bir tarihte gelecek olan yeni güncellemesi sayesinde oyun zevkinizi arttıracak. Google, web uygulamaları üzerinden ekran kartlarınızın özelliklerine daha fazla erişim sağlayan bir API olan yeni WebGPU teknolojisini duyurdu. WebGPU Direct3D 12’yi destekleyen Windows bilgisayarlarda, macOS’ta ve Vulkan’ı destekleyen ChromeOS cihazlarda kullanılabilecek. İşte piyasanın yeni oyuncusu WebGPU ile alakalı detaylar…

Daha az kod ile daha çok grafik!

Çıkan son haberlere göre Google WebGPU teknolojisini yeni güncelleme ile sunacak. WebGPU’yu en basit tabirle anlatmak gerekirse Chrome üzerinden açtığınız herhangi bir uygulama veya penceredeki grafik özelliklerini en az kod kombinasyonu kullanarak size sunacak. Bu sayede bilgisayarınızın işlemci ve RAM’lerine daha az yük binerek daha akıcı bir deneyim sağlayabileceksiniz.

Google WebGPU

Bu uygulamayı sadece Chrome’da ziyaret ettiğiniz web siteleri ile sınırlı tutmayın. Tarayıcı üzerinden girdiğiniz oyun uygulamaları vb. platformlarda bu teknolojiyi kullanacak. Bu sayede daha akıcı bir oyun deneyimi yaşayabileceksiniz. Yeni güncelleme ile Chrome’u çalıştırırken kasma ve donmalar yaşayan eski cihazların bir dönem daha ömürlerinin uzadığını da belirtmeyi unutmayalım.

Güncelleme WebGPU Direct3D 12’yi destekleyen Windows bilgisayarlarda, macOS’ta ve Vulkan’ı destekleyen ChromeOS cihazlarda kullanılabilecek. Bir makine öğretisi olan WebGPU, ekran kartınızın bazı özelliklerine erişebiliyor. Bu sayede Chrome üzerinden açılan pencerelerdeki grafik özelliklerini Chrome kodları kullanmadan ekran kartınız üzerinden size sunacak.

Artık WebGPU sayesinde tüm yük bilgisayarınızın işlemci ve RAM’lerine binmeyecek. Bir dönem sosyal medya da viral olan “arka arkaya açılan Google sekmeleriyle çöken bilgisayarlar” virali de böylece tarih olacak. WebGPU ekran kartınızdan alacağı ufak destek sayesinde bilgisayarınızın işlemci ve RAM’leri üzerindeki yükü hafifletecek. Bu sayede daha akıcı bir Google deneyimine sahip olacaksınız.

Google WebGPU

Peki WebGPU’lu bu yeni güncelleme ne zaman gelecek sorularınaysa şu anda net bir cevap yok. Uygulama Chrome 113 ile birlikte varsayılan olarak gelecek. Google tarafındaysa Chrome 113 çıkış tarihiyle alakalı resmi bir açıklama yok. Fakat yakın bir zamanda Chrome 113 ile ilgili resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap