Sevilen Xiaomi modeli için MIUI 14 güncellemesi yayında!
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Sevilen Xiaomi modeli için MIUI 14 güncellemesi yayında!

0

Xiaomi’nin 2022’de kullanıcıların beğenisine sunduğu POCO M4 Pro 5G modeli Xiaomiui‘nin haberine göre MIUI 14 güncellemesi almaya başladı.

Güncelleme çalışmalarına son hız devam eden Xiaomi, yakında tanıtılması beklenen Android 14 öncesi mevcut Android 13’ü uyumlu tüm modellerine göndermek istiyor. Çinli üretici son olarak POCO M4 Pro 5G modeli için benzer bir karar aldı. POCO M4 Pro 5G Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi alacak.
POCO M4 Pro 5G MIUI 14 güncellemesi aldı

Xiaomi’nin 2022’de kullanıcıların beğenisine sunduğu POCO M4 Pro 5G modeli Xiaomiui‘nin haberine göre MIUI 14 güncellemesi almaya başladı. Yeni yapı şu anda ilgili telefonun Global ROM’unu çalıştıran varyantları için yayınlanırken, çok yakında diğer ROM’lar için de kullanıma sunulacak. Öte yandan MIUI-V14.0.1.0.TGBMIXM yapı numarasına sahip ve Haziran 2023 güvenlik yamasını bünyesinde barındırıyor.


MIUI 14 bizlere neler sunuyor?


Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Vivo Y36 4G, V2247 model numarasıyla Geekbench veri tabanında ortaya çıktı. İşte cihazla ilgili ayrıntılar!

 

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

 

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu

 özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.
 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir