Samsung, Apple’a evinde mağlup oldu: Android’den iPhone’a geçiş tavan yaptı!
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Samsung, Apple’a evinde mağlup oldu: Android’den iPhone’a geçiş tavan yaptı!

0

 

Güney Kore’de yapılan bir araştırmaya göre Android’den iPhone’a geçiş çok fazla miktarda artmış durumda. İşte detaylar…

30 yaşın altındaki Güney Koreli gençlerle yapılan bir araştırmaya dayanan yeni bir rapora göre, bu grubun üyeleri Android cihazlarını bırakıp iPhone’a geçiyor. Samsung’un merkezi olan Güney Kore’de bile gençler Android’den iPhone’a geçiş konusunda öne çıkıyor. Son zamanlarda neredeyse tüm ülkelerde yer alan bu eğilim Güney Kore’de de ortaya çıkmaya başladı.

Gençler, Android’den iPhone’a geçiş konusunda daha hevesli!

Counterpoint Research‘ün yaptığı araştırmaya göre Güney Korelilerin yüzde 85’i ilk akıllı telefonları niyetine bir Android telefon satın aldı. Ancak rapor, bunların yüzde 53‘ünün artık bir iPhone kullandığını belirtiyor. Güney Kore’de ilk telefonu iPhone olan 30 yaşın altındaki kişilerin ise yüzde 92‘si iPhone kullanmaya devam ediyor. Yani geçişe tam tersi olarak baktığımızda iPhone kullanıcıları Android’e geçmek

 istemiyor.Verileri gösteren grafik

Counterpoint, bu yılın ilk yarısında 1.000 Güney Koreli ile görüştü ve 30 yaşın altındaki kişilerin çoğunun, ebeveynleri veya kendilerinin satın alma gücüne göre ilk cihazlarını Android olarak seçtiği kanısına vardı. Yani bu bir seçenek değil zorunluluk olarak gözüküyor fikri öne çıktı. Bunun bir diğer sebebi de Samsung ve LG gibi kendi ülkelerine ait firmaları destekleme fikriydi.

Peki bu gençler neden Android’den iPhone’a geçiş yaptı? Bu soruya verilen ilk iki yanıt “Performans” (yüzde 32) ve “Marka imajı” (yüzde 31) oldu. Bu genç Koreli tüketiciler üzerindeki en büyük etki ise iPhone’un kameralarıyla ilgili performans, memnuniyet ve beklenti oldu.

İlk telefonu olarak iPhone alan ve bugüne kadar hala iPhone sahibi olan yüzde 92’lik kesimden bahsetmiştik. Bu kişilerin yüzde 76’sı gelecekte bir Android telefon kullanmak istemediklerini söyledi. Yüzde 52’si ise Android telefonlardan sonsuza dek uzak durma kararlarını açıkladı. Bunun gerekçesini de çoğu kişi performans olarak gösterdi.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir