İnsanlığın Büyük Bir Çoğunluğu Büyüye İnanıyor! İşte Yapılan Anketin Şaşırtan Sonuçları
 1. Anasayfa
 2. Gizemli konular

İnsanlığın Büyük Bir Çoğunluğu Büyüye İnanıyor! İşte Yapılan Anketin Şaşırtan Sonuçları

0

Dünya genelinde 95 ülkede yapılan ve uzun süren bir araştırma sonucunda Dünya nüfusunun büyük bir kısmının büyüye inandığı ortaya çıktı.

Amerikan Üniversitesi’nden araştırmacı bir grup, 2008 yılında dünyadaki insanların ne kadarının büyüye inandığını araştırmaya başlamış ve 2017 yılına kadar anketler ve çalışmalar sürdürmüşler. Araştırmacılar, sonunda verileri değerlendirmeyi bitirdi ve karşımıza ilginç bir sonuç çıktı.

Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmanın sonuçlarına göre Dünya popülasyonunun büyük bir kısmı büyüye ve büyücülüğe inanıyor. Gelin araştırmanın detaylarına hep beraber göz atalım.

1 milyar insan büyüye inanıyor

 

Sadece ülkemizde değil, tüm Dünya genelinde büyüye inananların sayısı bir hayli fazlalaştı. Yeni küresel bir araştırmaya göre kendisini resmen ‘büyücü’ olarak tanımlayan kişilerin sayısı 140.000’i geçmiş durumda.

95 ülkede ‘büyüye inanıyor musunuz?’ sorusu sorulan araştırmanın sonuçlarına göre, 1 milyar kadar insan büyünün gerçek olduğuna, yapıldığına ve etkileri olduğuna inanıyor. Araştırmacıların dediğine göre bu 1 milyar sayısı, eksik sayılmış bile olabilir.

Tabii bu inançların yerel yaygınlığı büyük ölçüde değişiyor. Örneğin, araştırmaya göre İsveç’te katılımcıların yalnızca %9’u büyücülüğe inandığını bildirirkenTunus’ta bu oran %90. Amerikan Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı ve ekonomist Boris Gershman, büyücülüğün ve büyüye inanmanın bazı ülkelerde diğerlerinden daha yaygın olmasını, ülkelerin sosyo-demografik yapılarına bağlıyor.

Kaynak: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0276872
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir