Salmonella, Şimdi de Oreo Bisküvilerinde Görüldü
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Salmonella, Şimdi de Oreo Bisküvilerinde Görüldü

0

Kinder Çikolatalarında Görülen Salmonella, Şimdi de Oreo Bisküvilerinde Görüldü: 3 Üretim Tesisi

Dünyaca ünlü Oreo bisküvilerinin üreticisi olan firma, Salmonella bakterisi şüphesiyle 3 büyük üretim tesisini kapatma kararı aldı.

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde Kinder ürünlerinde ortaya çıkan ve ‘Katil Bakteri’ olarak da bilinen Salmonella, pek çok kişiyi korkutmuştu. Mide bulantısı, yüksek ateş ve dışkıda kan gibi belirtileri ile bilinen bakteri, ileriki dönemlerde tifo hastalığına dönüşerek pek çok can kaybına neden olabiliyor.

Bu bakterinin Kinder ürünlerinde görülmesinin ardından tarım ve Orman bakanlığı, iki parti Kinder çikolatalarını toplatma kararı almıştı. Dünyada her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Salmonella, şimdi de popüler bisküvi markası Oreo’da görüldü.

3 üretim tesisi kapatıldı

Oreo, Mikado ve Pepito ürünlerin üreticisi olan ABD’li Mondelez şirketi, kendisi tesislerinde de Salmonella görülen İsviçre merkezli çikolata üreticisi Barry Callebaut firması tarafından Salmonella şüphesiyle uyarıldı. Yapılan bu ciddi uyarının ardından firma sahip olduğu 3 büyük üretim fabrikasını kapatma kararı aldı.

Şirketin yöneticileri bu kapatmayı ‘rutin bir temizlik’ olarak açıklasa da Fransız kaynaklı Le Figaro gazetesi, bu kapatmanın Salmonella bakterisi nedeniyle yapıldığını ve İsviçreli çikolata üreticisi Barry Callebaut’un Mondelez şirketine çok ciddi uyarılarda bulunduğunu açıkladı. Oreo’nun üreticisi şirket ise bu iddialar hakkında herhangi bir açıklama yapmayı reddetti.

Peki çikolata ve bisküvilerde neden Salmonella görülüyor?

Genellikle çiğ balık, kırmızı et, tavuk eti ve işlenmemiş baharatlarda görülen Salmonella bakterisi neden çikolata ürünleri ve bisküvilerde görülmeye başlandı? Uzmanlara göre bunun tek nedeni daha fazla kâr hırsı.

Gıda uzmanları, çikolata, bisküvi ve peynir gibi ürünleri üreten firmaların ‘daha ekonomik’ olduğu için düşük kaliteli ve ucuz malzemelere ve hammaddelere yöneldiğini iddia ediyor. Bu hammaddeler yeterince steril olmayan ortamlarda üretildikleri için içlerinde Salmonella bakterisi bulunabiliyor ve genellikle gerekli sağlık testleri eksik yapıldığı için hammadde üreticileri bu ürünleri devasa markalara rahatlıkla satabiliyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada dünyada çikolata ve çikolata ürünleri nedeniyle 151 kişiye Salmonella bulaştığını tespit ettiklerini açıklamıştı.
 

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/saglik/kinderden-sonra-oreoda-da-salmonella-suphesi-3-uretim-sahasi-kapatildi-salmonella-nedir-nasil-bulasir,2WaWbmjHbkWz-nRW35bhYA 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir