Sahibinden.com’un Hacklendiği İddia Edildi: Hackerların İddiasına Göre 60 Milyon Kişinin Bilgileri Tehlike Altında!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Sahibinden.com’un Hacklendiği İddia Edildi: Hackerların İddiasına Göre 60 Milyon Kişinin Bilgileri Tehlike Altında!

0

 

Türkiye’nin en büyük çevrimiçi platformlarından Sahibinden.com’un hacklendiği iddia edildi. Ele geçirildiği söylenen tüm verilerin ücretsiz olarak paylaşılacağı ifade edildi.

Henüz geçtiğimiz gün Getir ve BiTaksi’deki devasa veri sızıntısı iddiaları ortaya atılmışken, bugün bir başka dev hakkında daha paylaşım yapıldı. Sahibinden.com’un hacklendiği, yaklaşık 60 milyon kullanıcıya ait verilerin ele geçirildiği iddia edildi.

Bir hacker forumunda yapılan paylaşımda ele geçirildiği ifade edilen verilere ait örnek de paylaşıldı. Paylaşımı yapan kullanıcı, 100 teşekkür mesajı alması durumunda tüm verileri paylaşacağını öne sürdü.

Hacker forumunda yapılan Sahibinden.com paylaşımı:

sahibinden

“Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitesinin yaklaşık 60 milyon kullanıcısına ait isim, soyisim, telefon numarası ve e-posta adresi gibi önemli verilerini paylaşıyorum. Yıllık 250 milyon dolar gelirlerinin büyük bölümünü oluşturan kurumsal üyelere ait bilgiler aşağıdaki bağlantıda yer alıyor.

Bu paylaşım altında 100 teşekkür mesajı alırsam tüm üyelerin verilerini paylaşacağım. 250 teşekkür mesajı alırsam sitenin kullanıcı verilerini sqlite formatında paylaşacağım. Şifreler SHA1 algoritmasıyla şifrelenmiş, dolayısıyla şifreleri kırmak için maden çiftliğine (birçok ekran kartının bulunduğu sistem) ihtiyacınız olabilir.

Bu verileri neden ücretsiz paylaşıyorum? Geçen yıl Antalya’da baktığım evin fiyatı bu site yüzünden dolar bazında ikiye katlandı! Artı, güvenlik açıklarını ücretsiz olarak ifşa edebileceğimi söyledim ama e-postamı okudular ve umursamadılar. Güvenlik açısından bu kadar rezil bir site görmedim.”

Ele geçirildiği iddia edilen veriler:

 • Ad, soyad
 • Telefon numarası
 • E-posta adresi
 • Kurumsal hesaplara ait bilgiler

Sahibinden.com’dan konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir