Twitter’ın Kaynak Kodlarının Sızdırıldığı ve Herkese Açık Bir Şekilde Paylaşıldığı Ortaya Çıktı: Elon Musk Dava Açtı!
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Twitter’ın Kaynak Kodlarının Sızdırıldığı ve Herkese Açık Bir Şekilde Paylaşıldığı Ortaya Çıktı: Elon Musk Dava Açtı!

0

Twitter’ın kaynak kodlarının sızdırıldığı ve bu kodların GitHub’da yayınlandığı ortaya çıktı. Olayın ne zaman ve nasıl gerçekleştiği bilinmezken, Twitter konuyla ilgili olarak mahkemeye başvurdu.

Bir süredir tamamen Elon Musk’ın hakimiyetinde olan dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Platformun kaynak kodlarının bir bölümünün sızdırıldığı ve GitHub’da yayınlandığı ortaya çıktı. Olayla ilgili yasal süreç başlatan Twitter, Microsoft’a ulaşarak kaynak kodların kaldırılmasını sağladı.

Reuters’ın ulaştığı mahkeme evraklarına göre sızıntıyı yapan kişi, GitHub’da “FreeSpeechEnthusiast (Özgür Konuşma Meraklısı)” ismini kullanıyordu. Ancak bu kullanıcının kim olduğu, Twitter kaynak kodlarını ne zaman ve nasıl sızdırdığı ayrıca bunları neden GitHub’da sessiz sedasız yayınladığı net değil. İşte Twitter, tam da bu soruların yanıtları için FreeSpeechEnthusiast’ın kim olduğunun tespit edilmesini istiyor.

Sızdırılan kodlarda neler vardı?

“Kaldırılmadan önce “FreeSpeechEnthusiast” reposunda dört klasör vardı, bunlardan biri Twitter’ın Amazon Web Services kullanıcısı ile ilgiliydi. Ayrıca boş olan bir ReadMe dosyası da vardı.”

Kaldırılan dosyaların içeriğine dair şu anlık bilinen tek detay, gazeteci Matthew Keys’in paylaşımındaki bilgilerle sınırlı durumda.

Twitter ve Microsoft sessizliğini koruyor

Twitter

Aklına gelen her şeyle ilgili Twitter’da paylaşım yapan Elon Musk, bu konuyla ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmadı. Bununla birlikte Microsoft ve Twitter cephesinden de konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Taraflar, büyük bir ihtimalle mahkemeden gelecek bilgileri bekliyorlar.

Twitter kaynak kodlarının sızdırılmasıyla ilişkin bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Ancak bu durumun birkaç gün içerisinde değişmesini bekliyoruz. Yeni gelişmeler yaşandıkça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Kaynak: https://www.reuters.com/legal/parts-twitter-source-code-leaked-online-court-filing-shows-2023-03-27/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir