OpenAI ve Meta’nın İnsan Gibi ‘Mantık Yürüten’ Yapay Zekâ Araçları Çıkaracakları İddia Edildi
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

OpenAI ve Meta’nın İnsan Gibi ‘Mantık Yürüten’ Yapay Zekâ Araçları Çıkaracakları İddia Edildi

0

 

Birbirleriyle yarış içinde olan 2 şirketin de üst yöneticilerinden, bir sonraki aşamanın ‘mantık kurma’ olduğuna yönelik açıklamalar geldi.

Güncel olarak dünyadaki bütün büyük çaplı şirketlerin bir şekilde yapay zekâ pastasından pay almaya çalıştığını görüyoruz. Bazıları Google gibi önüne gelen her fırsatı değerlendirip tutandan ilerliyor, bazıları da NVIDIA gibi fırsatları görüp diğer şirketleri müşterisi hâline getiriyor. Bunların sonucunda da artık kullanmaya alıştığımız DALL-E ve ChatGPT gibi araçlar çıkıyor.

Fakat bu araçların büyük bir eksikliği var. Bunlar düşünemiyorlar. Devasa miktarda veriyle besleniyorlar ve bu verilere dayalı olarak bize çıktı veriyorlar. Bu çıktılar her ne kadar arkada bir mantık varmış gibi görünse de işin aslı, köşeye sıkıştıran sorular geldiğinde ortaya çıkıyor. Fakat Meta ile OpenAI, bu mantık bariyerini aşacak gibi görünüyor.

Bir sonraki GPT, problem çözme konusunda seviye atlayacak.
 

Financial Times’a konuşan OpenAI COO’su Brad Lightcap, yayımlayacakları bir sonraki GPT’nin, problem çözmedeki ‘mantık kurma’ gibi zorluklarda büyük ilerleme göstereceğini söyledi. Brad, yapay zekâ modellerinin mantık kurma yeteneğinin daha yeni yeni keşfedildiğini belirtti.

Benzer bir açıklama da Meta yöneticilerinden gelmişti. Söz konusu yöneticiler, önümüzdeki haftalarda göreceğimiz Llama 3 modeli hakkında benzer ifadelerde bulunmuştu. Örneğin Meta’nın AI araştırmalarında görevli olan Joelle Pineau, yapay zekâ modelinin nasıl konuşup, mantık kurup, planlama yapıp hafızaya sahip olabileceği üzerine düştüklerini söylemişti.

Bu da asistanlık görevini büyük ölçüde yerine getiren dil modellerinin bir sonraki aşamada anlamlandırma ve mantık kurma tarafına yükleneceğini gösteriyor. Sizce bunun sonuçları ne olur?

Kaynak:https://www.businessinsider.com/openai-meta-agi-ai-models-reasoning-race-2024-4
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir