Google’ın yeni algoritması, “çöp siteleri” çöpe gönderecek
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Google’ın yeni algoritması, “çöp siteleri” çöpe gönderecek

0

Yapay zeka ile üretilen ve Google’ın arama algoritmasını kandırıp ziyaretçi çekmek için yayınlanan “çöp içerikler” artık gerçekten çöpe dönüşebilir.

Yapay zeka ile metin üretmek son derece kolay. Bu araçları biraz dikkatlice kullanıp Google’ın arama motoru algoritmasını tetikleyecek binlerce içeriği yayınlayarak sitenize Google’dan daha fazla ziyaretçi gönderilmesini sağlamanız da mümkün. Ama çoğu birbirinin kopyası haline gelen ve ziyaretçinin ihtiyacına çok da cevap vermeyen bu “çöp içerikler” artık bir tür spam terörüne dönüşmüş durumda.

Google da bunun farkında ve şimdi bu yapay zekalı çöp içerikleri yayınlayan siteleri denklemden çıkaracak yeni bir algoritmayı devreye alıyor.

Google, Mayıs ayında gelecek olan algoritma güncellemesinin “düşük kaliteli içeriği arama dışında tutacağını” söylüyor. Şirket özellikle yapay zeka tarafından üretilmiş çöp içeriği arama sonuçlarından çıkarmayı hedefliyor.

Google, çöp demeden nazikçe “yararsız ve orijinal olmayan” diye tanımladığı içerik için 2022 algoritma ayarlamasından öğrendiklerini geliştirerek yeni güncellemeye uyguladığının altını çiziyor. Şirket, değişikliklerin “yararlı ve yüksek kaliteli sitelere” daha fazla trafik göndereceğini söylüyor. Google, iki yıl önceki güncellemelerle birleştirildiğinde, revizyonun spam içerikli, orijinal olmayan arama sonuçlarını yüzde 40 oranında azaltacağını tahmin ediyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir