ChatGPT hafif kalır: Google’ın yeni yapay zekası internete rakip oluyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

ChatGPT hafif kalır: Google’ın yeni yapay zekası internete rakip oluyor!

0

Google, yeni yapay zekası Gemini ile büyük düşünüyor. ChatGPT’nin aksine hem metin hem de görsel oluşturabileceği iddia edildi.

Google, bu sonbaharda tanıtacağı Gemini isimli yapay zekası ile sınırları zorlayacak. Son raporlara göre yazılım devi; Microsoft’un Office araçlarından OpenAI’ın ChatGPT botuna kadar farklı hizmetlere yapay zeka odaklı Gemini ile kafa tutacak.

Google Gemini bu sonbaharda tanıtılabilir


OpenAI’ın dünyayı kasıp kavuran yapay zeka sohbet robotu ChatGPT sonrasında Google, harekete geçmiş ve iki yapay zeka takımını birleştirmişti. Bard her ne kadar ChatGPT’nin rakibi gibi görünse de, Google gerçek projesini açığa çıkartmadı.


Gemini olarak adlandırılan yeni ürünün, Google Brain ve DeepMind yapay zeka ekipleri tarafından geliştirildiği ifade edildi. Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin’in Gemini modellerinin eğitiminde bizzat yer aldığı da söylentiler arasında.

Sadece metin odaklı cevaplar üretebilen ChatGPT’nin aksine, Gemini, metin ve görüntü oluşturmayı tek bir sistemde birleştirmeyi amaçlıyor. Bu, kullanıcıların metinle birlikte görsel yanıtlar almasını sağlayarak daha etkileşimli bir deneyim sağlıyor.

Yapay zekanın grafikleri analiz edebilmesi, sesli komutlara yanıt verebilmesi ve hatta sesli komutlarla uygulamaları kontrol edebilmesi bekleniyor. Gemini’ın Google Arama, Asistan ve diğer Workspace araçlarına entegre edileceği de söylentiler arasında.

 
Google ayrıca geliştiricilerin Gemini’ı Google Cloud sunucuları üzerinden kullanmasını sağlayarak para kazanmayı hedefliyor. Ancak ChatGPT ile doğrudan rekabet edebilmesi için ücretsiz bir sürüm de gelecek. Yapay zekanın bu sonbaharda görücüye çıkması bekleniyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir