ChatGPT’ye Haber Yazdırmak Artık Daha Zor Olacak: Sınır Tanımayan Gazeteciler, Yapay Zekâ Tüzüğü Oluşturuyor!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

ChatGPT’ye Haber Yazdırmak Artık Daha Zor Olacak: Sınır Tanımayan Gazeteciler, Yapay Zekâ Tüzüğü Oluşturuyor!

0

Sınır Tanımayan Gazeteciler, medyada artan yapay zekâ elinden çıkan içeriklerin potansiyel olumsuz sonuçlarının önüne geçmek için tüzük oluşturulacağını duyurdu.

ChatGPT ve Bard gibi üretken yapay zekâlar artık birçok sektörde de işe yardımcı araçlar olarak kullanılmaya başladı. Hatta yardımcılığın ötesinde doğrudan çalışanlar yerine devreye alınmak üzere deneniyor.

Bu ürünlerin en çok kullanıldığı sektörlerin başındaysa medya yer alıyor. Hem ülkemiz hem de yurt dışında artık birçok yayın platformu, tamamen ChatGPT tarafından yazılan makalelere ve haberlere ev sahipliği yapıyor. Bugün, uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler’den konuya yönelik kritik bir hareketin haberi geldi.

Medya için yapay zekâ tüzüğü oluşturuluyor:

Sınır Tanımayan Gazeteciler, paylaştığı duyuruda ortakları ile birlikte “Medyada Yapay Zekâ Tüzüğü” çalışmaları için uluslararası bir komite oluşturulduğunu açıkladı. Duyuru metninde, yapay zekânın sektör için tehlikesine vurgu yapıldı:

“Yapay zekanın (AI) medya endüstrisinde hızla yayılması, bilgi bütünlüğü için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu benzeri görülmemiş zorluğa yanıt olarak, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve ortakları, medyada AI kullanımını düzenlemeyi amaçlayan bir tüzük geliştirmek için uluslararası bir komite kuruyor.”

Komitenin başında Nobel ödüllü bir isim olacak:

Yapay zekânın medyada sorumlu kullanımı için altyapı oluşturacak olan bu komite, Nobel Barış Ödülü sahibi Maria Ressa başkanlığında yürütülecek. Komite, 13 farklı ülkeden 21 üyeye sahip olacak. Bu isimler, gazetecilik, yapay zekâ ve dijital teknolojiler alanlarında akademik ve profesyonel deneyime sahip isimler.

Komitenin tam amacı ise şu:

“Komitenin rolü, yapay zekâ tabanlı sistemlerin kullanımına ilişkin bilgi profesyonelleri için bir dizi ilke, hak ve yükümlülük geliştirmektir.”
Kaynak: https://rsf.org/en/collaboration-its-partners-reporters-without-borders-rsf-launches-international-committee-ai 

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir