NTFS Devri Bitiyor mu? Windows 11 ReFS Desteği Alıyor
 1. Anasayfa
 2. Windows

NTFS Devri Bitiyor mu? Windows 11 ReFS Desteği Alıyor

0

 

Son Windows 11 Insider sürümü, Resilient File System olarak geçen ReFS için destek sunmaya başladı. NTFS’in sonu mu geliyor?


ReFS dosya sistemi şu anda yalnızca Windows Server işletim sistemlerinde mevcut ancak istemci sistemlerde, yani son kullanıcının kullandığı sistemlerde mevcut değil. Öte yandan Microsoft’a göre “veri kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak, çeşitli iş yüklerinde büyük veri kümelerini verimli bir şekilde ölçeklendirmek ve bozulmaya karşı dayanıklılıkla veri bütünlüğü sağlamak” için tasarlananan ReFS dosya sistemi, yakında NTFS’in yerini alabilir.

ReFS vs NTFS


New Technology File System yani Yeni Teknoloji Dosya Sistemi olarak geçen NTFS artık pek de yeni sayılmaz. Microsoft’un Windows işletim sisteminin istemci sürümlerinde varsayılan dosya sistemi olan NTFS, Windows NT 3.1 ile tanıtılmıştı ki bu da Temmuz 2023’te 30 yıllık olacağı anlamına geliyor.

ReFS ve NTFS, çok çeşitli özellikleri destekliyor ancak iki dosya sistemi arasında büyük farklılıklar da mevcut.

Örneğin, Resilient File System, 35 petabayta kadar dosya ve birim boyutlarını destekliyor. NTFS ise maksimum 256 terabaytı desteklemekte. Bir petabaytın, 1024 terabayta eşit olduğunu belirtelim. Çoğu ev sistemi bu dosya ve hacim boyutlarına ulaşmaktan çok uzaktayken, 256 terabayt sınırına eninde sonunda ulaşılacağı açık.

ReFS’e özgü özellikler (NTFS ile karşılaştırıldığında):Blok klonu: Pahalı fiziksel dosya kopyalama işlemlerini hızlı mantıksal işlemlere dönüştürmeyi amaçlar. İş yüklerini azaltır, G/Ç’yi azaltır ve operasyonların performansını artırır.
Seyrek VDL: ReFS’nin dosyaları hızlı bir şekilde sıfırlamasına izin vererek sabit VHD’lerin oluşturma süresini önemli ölçüde azaltır.
İkizlemeyle hızlandırılmış eşlik (Storage Spaces Direct’te): Yüksek performans ve kapasite açısından verimli depolama sağlamak için tasarlanmıştır. ReFS, kendi sürücüleri olabilen birimleri performans ve kapasite katmanlarına ayırır. Yazma işlemleri performans katmanında gerçekleşir ve veriler gerçek zamanlı olarak kapasite katmanına taşınır.
Dosya düzeyinde anlık yedekler: Bir kaynak dosyanın verilerini ve özniteliklerini içeren yeni bir dosya oluşturur.

ReFS, NTFS’in desteklediği birkaç önemli özellik için destekten yoksun. Eksik olan başlıca özellikler arasında dosya sistemi sıkıştırma ve şifreleme desteği, disk kotaları ve çıkarılabilir ortam desteği veya önyükleme yer alıyor.
Windows 11’de ReFS Desteği

ReFS desteği, Windows 11 işletim sistemine yeni bir seçenek ekliyor. Dosya sisteminin yalnızca Windows 11’in Enterprise, Education ve Workstation sürümlerinde desteklenmesi olası. Öte yandan destek bilgilerini ortaya çıkaran Twitter kullanıcısı, Windows 11’in Pro sürümünü kullanıyor.

Dikkate alınması gereken başka bir husus, doğrudan NTFS’ten ReFS’ye dönüştürmenin henüz mümkün olmaması; bu, ReFS’nin yalnızca işletim sisteminin ilk kurulumu sırasında seçilebileceğini, ancak çalışırken seçilemeyeceğini gösteriyor.

Windows 11 kullanıcıları, ViVeTool ve 42189933 kimlik numarasını kullanarak Windows 11 Insider yapılarında ReFS’yi etkinleştirebilir. Windows 11’i ReFS’ye yüklemeye çalışmadan önce tam bir sistem yedeği oluşturmanızı öneriyoruz.

Evet, Microsoft bu gelişme ile birlikte NTFS’e veda etmeye hazırlanıyor olabilir. Peki siz böyle bir seçenek sunulsaydı NTFS’den ReFS’ye geçer miydiniz? Görüşlerinizi aşağıya bekliyoruz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir