Microsoft, Windows 11’in herkes tarafından erişilebilir olmasını istiyor ve henüz bitmedi
  1. Ana Sayfa
  2. Windows

Microsoft, Windows 11’in herkes tarafından erişilebilir olmasını istiyor ve henüz bitmedi

0

Erişilebilirliğin Windows’ta parlak bir geleceği var

Bu ayın başlarında Microsoft, Windows 11‘deki widget’lar ve emojiler gibi özellikleri kolayca etkinleştirmek için bir dizi kısayol oluşturduğu bir girişimi duyurdu.

11’e çevir(yeni sekmede açılır)’ kampanyası olarak adlandırılan bu, şirketin bu yeni özellikleri başlatmanın ne kadar kolay olduğunu açıklamanın yoluydu, çünkü bazıları maalesef öncelikli olan diğer özellikler nedeniyle gizlendi. Yararlı olsa da, Erişilebilirlik özellikleri olan Windows 11’in güçlü yönleriyle oynamadığını hissettiğim başka bir yön var.

Yıllar boyunca Erişilebilirlik, kullanıcıların bir dizüstü bilgisayarı, tableti, akıllı telefonu ve daha fazlasını herkes kadar kolay kullanmasına yardımcı olduğu için, her zaman rahatsız edici hissettiren ‘bilmediğiniz gizli bir özellik’ konusu olarak tartışılmıştı.

Bunu göz önünde bulundurarak, Microsoft’un en sevdiği Erişilebilirlik kısayolları hakkında Erişilebilirlik Lideri Hector Minto’ya ve Windows 11’in ilk büyük güncellemesi olan Sun Valley 2 ile ufukta neler olup bittiğine kısaca ulaştı.

Kullanabileceğiniz bazı Erişilebilirlik kısayolu vurguları

Herhangi bir zamanda Win + U tuşlarına basmak, mevcut tüm seçeneklere bakabileceğiniz Erişilebilirlik penceresini başlatırken, başka bir erişilebilirlik kısayolunun bir meslektaşınız için iyi çalıştığı bir durum vardı. “Birinin ofise geldiğini ve bir Ekip çağrısını nasıl duyamadığını söylediğini hatırlıyorum. Bu yüzden, altyazıları başlatan Ekipler içinde (yeni sekmede açılır) bir kısayoldanbahsettim.”Diye açıklıyor Minto. “Hala iletişim kurmamız gereken bir şey, Erişilebilirlik ihtiyaçları Windows’ta var, sadece birkaç klavye kısayolu uzakta.”

Minto’nun bahsettiği bir diğeri, Win+Hkısayoluylasesle yazmaktı (yeni sekmede açılır), bu da herkesin bir belgede veya örneğin bir e-postada ne yazmak istediğini söylemesine izin verir ve Windows 11 de yazılanları siler.komutla.

Çevrimdışı canlı altyazı ve tam program ses kontrolünün Sun Valley 2’ye geldiği zaten doğrulandı, bu da yalnızca daha fazla kullanıcıya fayda sağlayacak. Minto,” Erişilebilirlik konusunda Windows 11’e ilk büyük güncellemenin ne olacağı konusunda heyecanlıyım ” diyor. “Tüm PC’nizi sesinizle kontrol etme yeteneği kullanıcılar için oyun değiştirici olacak, ancak bu kategoride işimizin asla yapılmadığını biliyoruz.”

Analiz: Windows 11 erişilebilirliği kazandı

 

Keşfedilebilirlik, Microsoft’un Windows 11’in mümkün olduğu kadar çok kullanıcı için nasıl yararlı olmasını istediği konusunda Minto’nun sohbetimizde defalarca söylediği şeydi. Erişilebilirlik, özellikle Adaptif Düğme ve Hub gibi çevre birimlerindeki çabalarıyla bunun yanında duruyor.

Minto, bu çevre birimlerini ve Windows 11’deki gelecekteki erişilebilirlik özelliklerini duyurmak için bu yıl Yetenek Zirvesi’nde(yeni sekmede açılıyor) sahnedeydi ve Sun Valley 2’ye gelen canlı başlıklar ve daha gerçekçi anlatıcı sesleri hakkındaki coşkusunu bize tekrarladı. Ancak bu, Microsoft Edge‘e ve Xbox uygulamasına gelen diğer erişilebilirlik özellikleriyle duyurulanın yüzeyini çiziyor.

Konu hakkında daha fazla konuşulmalı. Bir işletim sistemindeki erişilebilirlik bir dizi ‘paskalya yumurtası’ özelliği değildir, ihtiyacı olan birine yardım etmenin bir yoludur, böylece bir oyun oynayabilir veya herkes kadar basit bir Ekip çağrısına katılabilir.

Tabii ki, Apple ve Google da erişilebilirlik konusunda büyük ilerleme kaydediyorlar, ancak bu kategorinin birkaç kısa yıl içinde Microsoft’tan ne kadar uzaklaştığı şaşırtıcıdır. Windows’ta ve Microsoft 365 ve OneDrive gibi birçok uygulamasında nasıl genişleyeceği ilginç olacak, ancak şu anda bir Windows 11 kullanıcısıysanız erişilebilirlik için gelecek parlak.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap