Toyota yangın tehlikesi nedeniyle milyonlarca SUV’yi geri çağırıyor
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Toyota yangın tehlikesi nedeniyle milyonlarca SUV’yi geri çağırıyor

0

 

Toyota akülerden kaynaklanabilecek “yangın” ihtimaline karşı ABD’de 1,8 milyondan fazla RAV4 SUV aracını geri çağırdı. Geri çağrılan araçların plaka bilgisi (NHTSA) internet sitesinde paylaşıldı.

Dünyanın önde gelen otomobil markalarından Toyota, ABD özelinde 1,8 milyondan fazla RAV4 SUV modelini geri çağırdı. Yapılan açıklamada söz konusu araçlardaki 12V akülerin sürüş esnasında yangın riski oluşturduğu belirtildi. 

Toyota milyonlarca SUV’yi geri çağırıyor

Toyota’ya göre geri çağırma, 2013-2018 model RAV4 SUV modellerini (yaklaşık 1.854.000 adet) kapsıyor. Otomotiv devi, sorunun SUV’larda kullanılan bazı yedek akülerden kaynaklandığını vurguladı. Bu hatalı modellerin diğerlerinden daha küçük bir üst kapağa sahip olduğu ve akü kelepçesi tarafından düzgün tutulmazsa virajlarda hareket edebileceği belirtiliyor. Sonuç olarak pozitif terminalin kelepçeye temas etmesine izin vererek kısa devreye ve yangın riskine neden olabilir.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ise, henüz geri çağırma bildirimini yayınlamadı. Ancak NHTSA’nın Kusurları Araştırma Ofisi, RAV4’lerin motor bölmelerinde başlayan “çarpışma dışı termal olaylar” ile ilgili Şubat 2021’den bu yana açık davaya sahip. Bunun öncesinde ise 11 farklı şikayetin yaşandığını belirtelim.

Aktarıldığı kadarıyla Toyota, geri çağırma öncesinde yeni bir tutma kelepçesi, akü tepsisi ve pozitif terminal kapağı üzerinde çalışıyor. Dolayısıyla bunlar hazır olduğunda, otomobil üreticisi tarafından ücretsiz olarak değiştirilecek. Bu aşamada Aralık ayı sonuna kadar geri çağırma ile ilgili araç sahiplerine bildirim yapılacağı belirtildi.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir