Microsoft Edge kullanıcı onayına bakmadan verilerinizi aktarıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft Edge kullanıcı onayına bakmadan verilerinizi aktarıyor!

0

Microsoft, Chrome’daki açık sekmelerinizi Edge’e aktararak kullanıcıları gezintilerini Microsoft Edge üzerinden devam etmeye yönlendiriyor.

Microsoft, tarayıcınızdaki açık sekmelerinizi ve verileri Edge’e aktarıp kullanıcıları Microsoft Edge kullanmaya teşvik etmekten vazgeçmiyor. 2020’deki tanıtımından bu yana güçlü bir tarayıcı olduğunu kanıtlayan Edge yine de diğer tarayıcılar üzerinden kullanıcı çalmaya çalışıyor.

Microsoft ve Google yıllardır bu konuda tartışma halindeler. Hatta Microsoft bir süre önce Windows 11’deki varsayılan tarayıcı ayarlarını gizlemişti. Microsoft’un kullandığı bir başka taktik ise Edge’in tüm aktif sekmelerinizi Google Chrome’dan kopyalamasını sağlamak. Böylece Edge’e girerseniz kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Tarama verileriniz ve bilgileriniz Microsoft Edge’e isteğiniz dışında da aktarılabiliyor!


Windows işletim sistemli bilgisayarlarda güncellemeden sonra bu duruma rastlanmaya başlandı. Microsoft, en son Windows güncellemelerinde, tarayıcıyı her başlattığınızda verileri Chrome’dan Edge’e aktaran mevcut bir ayarı daha agresif bir şekilde kullanıyor.

Microsoft Edge’in, kullanıcıların her başlatmada tarayıcı verilerini içe aktarmasına olanak tanıyan ayarı ilk kez 2022’de kullanıma sunulmuştu. Ancak bu seçenek Edge’in ayarlarından kapatılabiliyordu. Şu anda değişen şey ise Microsoft’un Windows güncellemelerinden sonra bu ayarı kullanıcılara dayatması.

Twitter/X kullanıcılarından Zach Edwards, güncelleme sonrası kurulum sırasında Windows’un varsayılan olarak açık olan yeni bir seçenek eklediğini tespit etti. Bu seçeneğin açıklaması ise şöyle:

“Kullanıcının onayı üzerine Microsoft Edge, Windows cihazında bulunan diğer tarayıcılardan düzenli olarak veri aktarabilecek. Bu veriler favorilerinizi, tarama geçmişinizi, çerezlerinizi, otomatik doldurma verilerinizi, uzantılarınızı, ayarlarınızı ve diğer tarama verilerinizi içeriyor.“

Microsoft daha sonra kullanıcıları kısaca bunun nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda yönlendirdi. Başka bir ekranda kullanıcıları bu ayarı kabul etmeye zorlarken aynı zamanda “Şimdi Değil” seçeneğini de sunuyor.

Ancak birçok kullanıcı, içe aktarma ayarı devre dışı bırakılsa bile Edge’in her başlatıldığında Chrome verilerini içe aktardığını fark etti. Microsoft ise bu davranış hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir