Japon bilim insanları, görünmeyen, şeffaf güneş panelleri üretmeyi başardı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Japon bilim insanları, görünmeyen, şeffaf güneş panelleri üretmeyi başardı

0

Japon bilim insanları geliştirdikleri şeffaf güneş paneliyle her yeri güneş tarlasına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, şeffaf güneş paneli üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Peki, bu “şeffaf” güneş paneli ne işe yarayacak?

 

Günümüzde güneş enerjisi toplayan paneller, silikon hücreler, metal çerçeve, cam muhafaza ünitesi, doğrusal akım ve alternatif akım kablolarından oluşuyor ve bakıldığında bir tablet gibi evlerin çatılarında ya da güneş tarlalarında kendilerine yer buluyorlar. Ancak Japon araştırmacıların geliştirdikleri bu “şeffaf” güneş panelleri, şeffaf ve ince yapıları sayesinde görünmüyor ve performans bakımından özellikle kullanım şekli ve ölçeği düşünüldüğünde, güneş panellerinden aşağı kalmıyorlar.

 

Araştırmacılar geliştirdikleri bu panelin şeffaf olmasından dolayı kullanım alanının çok çeşitli olduğunu söylerlerken, uygulama alanı arasında akıllı telefonunuzun ekranı ya da evinizin penceresini gösteriyorlar. Yani, her yeri güneş paneli ile donatmak ve böylece elektrik üretimi sağlamak bu şeffaf paneller ile mümkün hale gelebiliyor.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap