5G: Bilmeniz Gereken Her Şey
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

5G: Bilmeniz Gereken Her Şey

0

 

5G, ultra hızlı hızlarda ve gerçekten düşük gecikmelerde daha fazla cihaz anlamına gelir5G olarak bilinen beşinci nesil mobil ağ teknolojisi, bağlı cihaz sayısı arttıkça mobil iletişimin hızını ve güvenilirliğini artırmak için geliştirilmiştir. Önceki nesil mobil ağ teknolojisi olan 4g’nin ayak izlerini takip ediyor.

Geçmişte, mobil ağların yalnızca web’de gezinme ve yazılı mesajlaşma için kullanılan basit cep telefonlarını desteklemesi gerekiyordu. Bununla birlikte, 

HD akış özelliklerine sahip akıllı telefonlar, veri planlarına sahip akıllı saatler, 
sürekli bağlantıya sahip güvenlik kameraları, kendi kendini süren ve internete bağlı arabalar ve sağlık sensörleri ve bağlı olmayan AR ve VR donanımı gibi diğer yenilikçi teknolojiler gibi modern cihazlar çok fazla bant genişliği gerektirir.

Milyarlarca daha fazla cihaz web’e bağlandıkça, tüm altyapının yalnızca daha hızlı bağlantıları desteklemekle kalmayıp aynı zamanda eşzamanlı bağlantıları daha iyi ele almak ve bu cihazlar için daha geniş kapsama alanı sağlamak için trafiği barındırması gerekir. 5G’NİN amacı budur.

5G Size Nasıl Fayda Sağlar

5g’nin birçok faydası var. Groopview’in Kurucusu ve CEO’su Delmond Newton, 5g’nin temel faydalarının daha düşük gecikme süresine, artan bant genişliğine ve daha yüksek kapasiteye indiğini söylüyor.

“Bariz olanın ötesine baktığınızda; 5g’nin en faydalı etkisi bağlantıya iniyor” diyor. “Daha güçlü ve daha güvenilir ağ bağlantısıyla, insanlar aynı anda dijital içeriği deneyimleme ve gecikme, arabelleğe alma vb.Gibi 4G ile yaşanan aksamalar olmadan iletişim kurma becerisine sahipler. Bu yeni ağ bağlantısı dönemi, teknolojik gelişmelerin bağlantı kurması ve iletişim kurması için kullanılmayan bir pazar yaratarak hem kullanıcılara hem de işletmelere fayda sağlıyor.”

Bir bakışta, temel avantajlar şunları içerir:Video akışı ve oyun oynarken minimum gecikme
Akıllı, birbirine bağlı araçlarla daha güvenli şehirler
Çoğu dosyaya çevrimiçi olarak neredeyse anında erişim
Donanım gereksinimlerini uzak sunuculara yükleyen daha küçük aygıtlar
Ultra hızlı hız gerektiren yeni ürünler ve uygulamalar
Uzak bölgelerde güvenilir internet

5G’NİN Diğer “Gs”lerden Farkı Nedir?

 • 5G, tüm eski teknolojilerin yerini alan 4g’yi takip eden yeni numaralı nesildir.
 • 1G analog ses tanıttı
 • 2G dijital sesi tanıttı
 • 3G mobil veriyi başlattı
 • 4G, yaygın mobil internet kullanımının yolunu açtı

5G Nerede Kullanılabilir?

5G servis kullanılabilirliği için zaman çerçevesi, bölgenizde hangi servis sağlayıcıların bulunduğuna bağlıdır.

5G şu anda nispeten az sayıda yerde mevcuttur, bu nedenle yalnızca herkes bu ağlara erişemez.

Verizon, AT&T, T-Mobile ve bazı küçük şirketler bunu zaten Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilere sağlıyor, ancak ultra yüksek hızlı çeşitlilik öncelikle yoğun nüfuslu bölgeleri hedefliyor. Dünyanın başka yerlerinde canlı 5G ağlarına sahip birçok taşıyıcı da var.Uyumlu bir telefon da bu yeni beşinci nesil hücresel ağın önemli bir bileşenidir, çünkü yalnızca herhangi bir telefon ağla çalışamaz. Şu anda piyasada zaten epeyce uyumlu cihaz var ve çıkan tüm yeni telefonlar 5g’yi destekliyor.

5G Ne için Kullanılır?

Akıllı telefonların ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında bu açık görünebilir, ancak telefonlar kesinlikle mobil iletişimde önemli bir oyuncu olsa da, kesinlikle 5G ağındaki tek odak noktası değiller.

Aşağıda göreceğiniz gibi, temel bileşenler ultra hızlı bağlantılar ve minimum gecikmelerdir. Bu, elbette, telefonlarından video akışı yapan herkes için harika olsa da, birbirine bağlı cihazların geleceği gibi gecikmeleri en aza indirmenin gerçekten önemli olduğu senaryolarda daha önemlidir.

Bir uygulama artırılmış gerçeklik cihazları ve sanal gerçeklik kulaklıklarıdır. Bu cihazlar muazzam miktarda bant genişliği gerektirir ve amaçlanan etkilerini sağlamak için internet üzerinden mümkün olduğunca çabuk iletişim kurmaları gerekir. Herhangi bir gecikme, bu sanal ortamlarda “gerçek” şeylerin nasıl hissettiğini büyük ölçüde etkileyebilir.

Aynısı, ani çarpışmaları önlemek ve uygun adım adım yönleri anlamak için otonom arabalar, uzaktan kumandalı donanımlar ve uzaktan kumandaları öğrenen veya bunlara uyan robotik sistemler gibi hızlı yanıt vermesi gereken diğer cihazlar için de geçerlidir.

Bununla birlikte, 5G, oyun oynarken, görüntülü görüşme yaparken, film akışı yaparken, dosya indirirken, HD ve 4K medya paylaşırken, gerçek zamanlı trafik güncellemeleri alırken, vlog çekerken vb.Gibi günlük cihazlarımızdan daha sorunsuz bağlantının yolunu açmaya devam ediyor.

5G o kadar hızlı ki sadece mobil cihazlar için mevcut değil. Sabit kablosuz erişim yoluyla yüksek hızlı kablolu bağlantınızı tamamen değiştirme potansiyeline sahiptir! 5G İnternetimizi görün: Kablo için Yüksek Hızlı Değiştirme? bu konuda daha fazla bilgi için makale.

5G Nasıl Çalışır?

Diğer kablosuz iletişim yöntemleri gibi, 5G de radyo spektrumunda veri gönderir ve alır. Bununla birlikte, 4g’ye alıştığımızın aksine, bu yeni ağ, ultra hızlı hızlara ulaşmak için radyo spektrumunda daha yüksek frekanslar (milimetre dalgaları) kullanabilir.

Bunun dezavantajı, bu frekansların ağaçlar ve binalar gibi şeylerden ve hatta bazen bir insan gibi çok daha küçük nesnelerden çok daha fazla parazit yaşamasıdır. Bu, ağı bir şehir boyunca itmek için stratejik olarak konumlandırılmış küçük hücre kulelerinin gerekli olduğu anlamına gelir.

Her mobil şebeke operatörü aynı şekilde çalışmaz. Bazı şirketler, baz istasyonlarının daha geniş alanlara ulaşabilmesi ve duvarlardan geçebilmesi için radyo spektrumunun alt uçlarında 5G kullanıyor, ancak takas nispeten daha yavaş hızlar.

5G Özellikleri: Veri Hızı ve Gecikme

Mobil iletişim ile ilgili her şey, aynı anda internete bağlanabilen cihaz sayısına veri indirip yükleyebileceğiniz hızdan daha hızlıdır.

Mobil verileri ileten ve alan 5G hücresi, indirmeler için en az 20 Gb/sn ve yüklemeler için 10 Gb/sn hızları destekler ve gecikme süresi 4 ms veya daha fazladır.

Bununla birlikte, çoğu durumda bu, sırasıyla 100 Mb/sn (12,5 MB/sn) ve 50 Mb/sn (6,25 MB/sn) gerçek dünya hızlarına dönüşebilir, ancak çeşitli koşullara bağlı olarak kolayca yukarı veya aşağı dalgalanabilir.

Örnek olarak, 1 Gb/sn’ye kadar 5G hızına sahip ideal bir durumda, telefonunuza 24 saniyede 3 GB’lık bir film indirebilir veya YouTube’a sadece sekiz saniyede 1 GB’lık bir video yükleyebilirsiniz.

5G Birçok Cihazı Destekler

En azından 5G, her kilometrekare (0,386 mil kare) için 1 milyon cihazı desteklemelidir. Bu, bu alan içinde ağın aynı anda 1 milyon veya daha fazla cihazı internete bağlayabildiği anlamına gelir.

Bu tür bir senaryonun, nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu şehirleri (Manila Filipinler ve Mumbai Hindistan gibi) “yalnızca” her mil kare için 70.000 ila 110.000 kişi arasında herhangi bir yerde tuttuğu düşünüldüğünde anlaşılması zor görünebilir.

Bununla birlikte, 5g’nin kişi başına yalnızca bir veya iki cihazı değil, aynı zamanda herkesin akıllı saatini, bölgedeki internete bağlı olabilecek tüm araçları, yakındaki evlerdeki akıllı kilitleri, giyilebilir cihazları ve açık olması gereken diğer mevcut veya piyasaya sürülecek cihazları desteklemesi gerekmez ağ.

2023 yılı sonuna kadar küresel olarak 5G ağlarında 1,4 milyar bağlantı olacağı tahmin ediliyor.

5G hücreleri, tren gibi yüksek hızlı bir araçta birine hareket etmeyen, 500 kmh’ye (310 mph) kadar seyahat eden sabit bir kişi tarafından kullanılanlar gibi her türlü cihazla iletişim kurabilir.

Farklı alanlar, değişen hızlara uyum sağlamak için farklı bir mobil baz istasyonu gerektirir. Örneğin, yalnızca arabayla ve yürüyerek seyahat eden kullanıcıları olan küçük bir şehir, yüksek hızlı toplu taşıma sistemine sahip daha büyük bir şehrin sahip olabileceği baz istasyonlarına sahip olmayabilir.

5G ve 4G kuleleri nasıl farklıdır?

5G ağ kuleleri 4G kulelerden daha küçüktür ve bir alanı kaplamak için birkaç 5G kuleye ihtiyacınız vardır. 5G kuleleri tipik olarak bir direk üzerindeki küçük bir kutuya benzer.

Netflix’i izlemek için internet hızı gereksinimi nelerdir?

Video akışı için internet hızı önerileri, yüksek çözünürlük için 5 Mbps ve 4K için 25 Mbps’dir.5G ağına bağlıysanız, video akışında sorun yaşamayacaksınız, ancak çok fazla mobil veri tüketiyor. Çoğu akış hizmeti, video kalitesini otomatik olarak internet hızınıza göre ayarlar.

İyi bir internet hızı nedir?

Önerilen yükleme ve indirme hızınız, internette ne yapmanız gerektiğine bağlıdır. En az 25 Mbps’lik bir indirme hızı, film akışı ve çevrimiçi oyun oynamak için idealdir. Yönlendiriciniz ve modeminiz de internet planınızı yönetecek kadar hızlı olmalıdır.

 
Kaynak: https://www.lifewire.com/5g-wireless-4155905#toc-where-is-5g-available 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir