Chery, MG ve Skywell Türkiye’de fabrika açabilir!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Chery, MG ve Skywell Türkiye’de fabrika açabilir!

0

Chery, MG ve Skywell gibi Çinli markalar Türkiye için fabrika yatırımı mı yapacak? İşte konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından yapılan açıklama otomobil piyasası için yeni bir umut ışığı oldu. Artan sıfır kilometre otomobil fiyatları ile birlikte tüketici dostu otomobiller yerli üretim araçlar oldu. Kullanıcılardan gelen “kısıtlı marka” şikayeti ise bu açıklamayla birlikte bitebilir. İşte Chery, MG ve Skywell gibi Çinli markaların Türkiye için fabrika yatırımını kapsayan açıklamanın detayları haberimizde..

Chery, Skywell ve MG Türkiye için fabrika yatırımı yapacak mı?


Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) yönetim kurulu başkanı Albert Saydam, Türkiye’nin otomobil endüstrisi için oldukça umut vadeden açıklamalar yaptı. Açıklamaya göre Çinli üreticiler Avrupa pazarına göz dikmiş durumda. Özellikle Alman üreticilere karşı büyük bir rekabete giriştikleri aşikar.


Çinli üreticiler bu hedefleri doğrultusunda Avrupa’ya açılabilmek için kilit noktayı Türkiye olarak görüyor. Saydam açıklamasında Türkiye’de üretim yapmak istediğini bizzat kendisi belirten Skywell’in ardından MG ve Chery markalarının da Türkiye’de fabrika açmak istediklerini bildirdi. Burada kurulmak istenilen fabrikalar konum olarak stratejik bir noktada olacak burası doğru.

Ancak asıl mesele Çin’den gelen otomobillere uygulanan ek vergiler. Bildiğiniz üzere Avrupa Birliği, Çin’den gelen otomobillere ek yüzde 30 gümrük vergisi uyguluyor. Yapılan vergi uygulaması 2023 yılının ilk çeyreğinde başladı. Bu sebeple birçok marka Çin’de üretilen modellerinin Avrupa’da satışını durdurdu veya üretim hattını kaydırdı.

Türkiye pazarına sıkı bir giriş yapan Chery ve MG’nin de aynı sorundan müzdarip olmasıyla birlikte yeni bir fabrika ihtiyacı doğdu. Bursa, Gebze, Sakarya, İstanbul gibi noktalarda çeşitli otomobil markaları aktif olarak üretim yapmakta. Bu sayede Türkiye otomobil üretim kapasitesi bakımından dünyada 14. sırada yer alıyor. Chery, MG, Skywell gibi Çinli markaların Türkiye için yapacakları fabrika yatırımlarıyla ilk 10’da yer almamız olası.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir