İzlemeye Doyamayacaksınız: En Sevilen ve En Başarılı Çizgi Roman Uyarlaması Diziler
 1. Anasayfa
 2. Sinema

İzlemeye Doyamayacaksınız: En Sevilen ve En Başarılı Çizgi Roman Uyarlaması Diziler

0

Marvel ve DC’nin sinemada çok büyük işlere imza atmasıyla beraber, çizgi romanların kıymeti daha çok anlaşılmaya başlandı. Böylelikle çizgi roman dizilerinin de önü açıldı. Çizgi roman denince akla her ne kadar Marvel ve DC gelse de daha pek çok başarılı çizgi roman yayıncısı da var. Çizgi romanlara ilgi fazlasıyla artınca diğer yayıncılar da kolları sıvadı ve ortaya pek çok güzel dizi çıktı.

Çizgi romanları seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken dizileri sizler için derledik. 

Karşınızda ilgi çekici konuları ve muhteşem karakterleriyle en sevilen ve en başarılı çizgi roman dizileri:


15. Arrow (2012–2020) – IMDb: 7.5


Zengin bir ailenin yakışıklı ve şımarık çocuğu Oliver Quenn, sadece parti yapıp eğlenerek zaman geçirir. Bir gün babası ve sevgilisinin kız kardeşiyle tekne yolculuğuna çıkar. Kötü hava şartları nedeniyle tekne batar ve hayatta kalan tek kişi olan Oliver, ıssız bir adaya düşer. Issız adada 5 yıl geçirdikten sonra kurtarılır ve evine geri döner. Ancak artık Oliver’ın eski halinden eser kalmaz. Şimdi tek amacı babasının ölmeden önce ona verdiği isim listesindeki kötü insanların peşine düşmek ve adaleti sağlamak olur. 170 bölüm yayınlanan DC Comics dizisi Arrow, ondan sonra gelen süper kahraman dizilerine öncülük etti.

14. Deadly Class (2018–2019) – IMDb: 7.6


80’lerin sonunda geçen hikayede; evsiz bir genç, mafya ailelerinin çocuklarının gittiği özel bir okula gitmeye başlar. Bu okulda çocuklar daha çok insan öldürmeyi öğrenir. Okuldaki gençler hem zorlu bir eğitimden geçer hem de kişisel sorunlarını çözmek için uğraşır. Fazlasıyla ilginç bir konuya sahip dizi, Image Comics’in aynı isimli çizgi romanın dizi uyarlaması.

13. The Flash (2014– ) – IMDb: 7.6


Barry Allen, çocukken annesinin tarif edilemez bir şey tarafından öldürülmesine tanık olur. Gördüğü şeyi anlatmasına rağmen ona inanmazlar ve babası, annesini öldürme suçundan hapse atılır. Yıllar geçer, Barry büyür. Bir gün S.T.A.R laboratuvarlarındaki parçacık hızlandırıcı patlar ve Barry’yi yıldırım çarpar. 9 ay komada kalan Barry uyandığında çok hızlı hareket ettiğini fark eder. Artık süper güçlere sahip olan Barry, suçla savaşır ve annesinin katilini bulmaya çalışır. Yayıncılar, Arrow dizisinin başarısıyla beraber aynı evrende geçen The Flash dizisini çıkarmaya karar verdiler.

12. iZombie (2015–2019) – IMDb: 7.8


Liv adındaki tıp öğrencisi bir zombiye dönüşür ve sürekli beyin yemek ister. İnsanları öldürmeden beyin yiyebileceği bir iş bulur, adli tıp! Beyinleri yemeye devam ettikçe, beynini yediği kişinin anılarını gördüğünü fark eder. Bu durumu da katili bulunamayan cinayetleri çözmek için kullanır. Çizgi roman yayıncısı Vertigo’nun, iZombie adlı çizgi romanının uyarlaması olan dizi 5 sezon yayınlandı.

11. Gotham (2014–2019) – IMDb: 7.8


Gotham en sevilen ve en başarılı çizgi roman yapımlarından bir tanesi olarak listede yerini alıyor. Batman’in çocukluğunda geçen dizide; komiser Jim Gordon, Bruce Wayne’in ailesinin cinayetini çözmek için görevlendirilir. Bu gibi cinayetler sonrasında suçların arttığı Gotham şehri, gittikçe yozlaşmış bir yere dönüşmeye başlar. Karanlık bir tona sahip dizi 5 sezon yayında kaldı.

10. Doom Patrol (2019– ) – IMDb: 7.9


İlginç görüntülere ve değişik süper güçlere sahip, 5 kişilik bir grup olan Doom Patrol’un her bir üyesi, bir araya gelmelerini sağlayan korkunç kazalar geçirir. Bir araya geldikten sonra da dünyayı korumak için savaşmaya başlarlar. Değişik karakterlere ve sorunlara sahip ekibin kişisel problemlerini de çözmesi gerekir.

9. Jessica Jones (2015–2019) – IMDb: 7.9


Jessica Jones, bir kimyasal sızıntı sonucunda süper güçlere sahip olur. Aynı zamanda özel bir dedektif olan Jessica Jones, geçmişinde tanıdığı Purple Man lakaplı kötü adam ile karşılaşır ve onu durdurmaya çalışır. Daredevil’ın kardeş dizisi Jessica Jones, bir süper kahraman dizisi gibi hissettirmeyen bir havaya sahip. 3 sezon ve 39 bölüm yayınlandıktan sonra Jessica Jones iptal edilerek yayın hayatına beklenenden erken veda etti.

8. Agent Carter (2015–2016) – IMDb: 7.9


Dizide; hayatının aşkı Kaptan Amerika adıyla bilinen Steve Rogers’ın buzullara çakılıp kaybolmasından sonra yalnız kalan Peggy Carter’ın Howard Stark ve Edwin Jarvis ile çalışmaya ve gizli görevlere çıkması anlatılır. Toplam 2 sezon ve 18 bölümden oluşan dizi Marvel’in sinematik evreniyle bağlantılı bir işleyişe sahip.

7. Preacher (2016–2019) – IMDb: 8.0


Tanrı, cenneti terk eder ve cennette kaos çıkar. Bu kaosta bir melek ve zebaninin Genesis adında bir çocuğu olur. Bu çocuk dünyaya kaçar ve Jesse Custer adında bir vaizin bedenini ele geçirerek tanrıyı bulmak için yola çıkar. 4 sezon süren ve Vertigo çizgi romanlarından uyarlanan dizi, en başarılı çizgi roman dizilerinden bir tanesi.

6. The Umbrella Academy (2019– ) – IMDb: 8.0


Sir Reginald Hargreeves adında zengin bir adam, özel güçlere sahip 7 çocuğu Umbrella Academy adında bir süper kahraman akademisinde eğitir. Birbirleriyle pek anlaşamayan ekip ayrılır. Ama onları yetiştiren Sir Reginald’ın ölünce yine bir araya gelir ve bu ölümü araştırmaya karar verirler. İki sezondan oluşan dizinin 3. sezonunun yakında yayınlanması bekleniyor.

5. Lucifer (2016–2021) – IMDb: 8.1


Lucifer ya da diğer adıyla Şeytan, cehennemden sıkılıp dünyaya tatil yapmaya gelir ve orada kalır. Dünyada dilediğince eğlenip kendi mekanında partiler verir ve karizmasıyla insanları etkiler. Bir gün dedektif Chloe Decker ile tanışır ve onun yanında güçlerini kullanamadığını fark eder. Kendini bir şekilde ona yakın hisseder ve davaları çözmesinde ona sürekli yardım etmeye başlar. Ancak cehennem başıboş kaldığı için sorunlar Lucifer’ın peşini bırakmaz. DC Comics’in sevilen dizisi 5. sezonuyla final yaptı.

4. The Walking Dead (2010–2022) – IMDb: 8.2


Dünyaya bir zombi virüsü yayılır ve bu virüsün yayılmaya başladığı sıralarda komaya giren şerif Rick Grimes hastanede gözlerini açar. Etrafta kimseleri göremeyen Rick’in zombilerle tanışması çok uzun sürmez. Daha sonra ailesini bulmak ister ve insanların toplanma yeri olarak belirlediği şehre gitmek için yola çıkar. Aynı isimli çizgi romanın uyarlaması olan The Walking Dead, efsane diziler arasında yerini alıyor.

3. The Punisher (2017–2019) – IMDb: 8.5


Fazla yetenekli bir asker olan Frank Castle’ın karısı ve çocuğu öldürülür. Katiller Frank’i de öldürdüklerini düşünür. Ancak Frank, ailesinin intikamını almak için bunu yapanların peşine düşer ve yoluna çıkan bütün kötüleri öldürür. İlk olarak Daredevil dizisinde izleyici karşısına çıkan Punisher, herkes tarafından o kadar çok sevildi ki, kendine ait bir dizinin yapılması şarttı. Jon Bernthal’ın muhteşem performansı da onun Punisher karakteri için en uygun kişi olduğunu gösteriyor. Dizi sadece iki sezon yayınlandı ve beklenmedik anda iptal olan Marvel dizileri arasında yerini aldı.

2. Daredevil (2015–2018) – IMDb: 8.6


Matt Murdock, küçükken bir kaza geçirir ve kör kalır. Kör olmasıyla beraber diğer bütün duyuları maksimum seviyeye çıkar. Yıllar sonra bir avukat olur ve adaleti sağlamaya çalışır. Bunun yeterli olmadığı zamanlardaysa geceleri maskeli bir adalet savaşçısı kimliğine bürünür. Marvel’ın diğer sevilen kahramanlarının hikayesinin de anlatıldığı dizi, etkileyici dövüş sahneleriyle izleyenlerin beğenisi kazanıyor. 36 bölüm yayınlanan dizi Jessica Jones ve The Punisher gibi planlandığından erken bitti.

1. The Boys (2019– ) – IMDb: 8.7


Süper kahramanların yaşadığı bir evrende, kahramanlık tamamen reklam ve televizyon işine döner. Süper güçlere sahip olanların tek isteği The Seven adlı en ünlü ve zengin süper kahraman grubuna girebilmek olur. Durum böyle olunca, süper kahramanlar insanlara yardım etmek yerine sadece şöhreti ve parayı düşünür. Süper kahramanlardan nefret eden bir grup kişi de onları öldürmek için plan yapar. The Boys dizisi, Dynamite Entertainment’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlandı. İki sezon ve 16 bölüm yayınlanan dizinin 3. sezonunun 2022’nin ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor.

 
Kaynak: https://onedio.com/haber/izlemeye-doyamayacaksiniz-en-sevilen-ve-en-basarili-cizgi-roman-uyarlamasi-diziler-1004437 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir