👀 Kesin Ekonomi Şimdi Düzelmiştir! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti: Yeni Başkan Belli Oldu
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

👀 Kesin Ekonomi Şimdi Düzelmiştir! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa Etti: Yeni Başkan Belli Oldu

0


👀Haziran ayında Merkez Bankası Başkanı olarak getirilen Hafize Gaye Erkan, sosyal medyadan yaptığı bir açıklamayla görevinden ayrıldığını duyurdu. Yerine gelecek başkan da belli oldu.

Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz yılın haziran ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığına getirilmişti. Erkan, bu göreve atanan ilk kadın da olmayı başarmıştı. Ancak bugün kendisinden görevine ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Hafize Gaye Erkan, resmî sosyal medya hesabından uzun bir açıklama yayımladı. Erkan, paylaşımında TCMB’de yaklaşık dokuz aydır devam ettiği görevinden “affını” talep ettiğini belirtti. Bunun ardından yeni başkanın kim olduğu da duyuruldu.

Merkez Bankası Başkanlığına Fatih Karahan atandı.

Fatih Karahan

👀Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atanmıştır.

Fatih Karahan

Eğitimini Boğaziçi ve Pennsylvania üniversitelerinde gerçekleştiren Karahan, yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra New York Merkez Bankasında çalışmaya başladı. Farklı üniversitelerde de eğitim görevlisi olarak çalıştı. Bunun dışında Amazon’da da ekonomist -daha sonra baş ekonomist- olarak deneyimli olduğunu görüyoruz.

Hafize Gaye Erkan’ın açıklaması

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla.”👀

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir