Hamdolsun şimdi iyiyiz! Akaryakıt Fiyatlarına Kaç TL ÖTV Zammı Geleceği Belli Oldu
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Hamdolsun şimdi iyiyiz! Akaryakıt Fiyatlarına Kaç TL ÖTV Zammı Geleceği Belli Oldu

0

 

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklaması ile akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV artırım oranı netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan iptal etmezse benzin ve mazota 2 TL’nin üzerinde zam gelecek.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl tarafından yapılan açıklamalardan bahsetmiştik. Yapılan açıklamalara göre akaryakıta okkalı bir zam gelmesi an meselesiydi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan son enflasyon verileri, zam oranının netleşmesini sağladı.

Ozan Bingöl, akaryakıt fiyatlarında ÖTV kaynaklı bir fiyat artışı gerçekleşeceğini, bunun nedeninin akaryakıttaki ÖTV oranı, son altı aylık üretici fiyat endeksi oranı doğrultusunda artırılacağını söylemişti. Bugün açıklanan verilerle akaryakıttan alınan vergi, yüzde 25,6 oranında artış gösterecek.

Peki benzin ve mazot fiyatları nasıl değişecek?

akaryakıt ötv zammı

Cumhuriyet’in paylaştığı habere göre akaryakıt fiyatlarındaki vergi değişimi, benzinin litresinde 2,30 TL artış yaşanmasına yol açacak. Mazottaki fiyat artışı ise 2,16 TL seviyesinde olacak. Paylaşılan verilerle Ozan Bingöl’ün paylaştığı oran, doğrulanmış oldu.

Henüz kesinleşmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yetkisi dahilinde bu artışı engelleyebilir. Ancak şu an için böyle bir adım atılmadı. Eğer önümüzdeki günlerde Resmî Gazete’de bununla ilgili bir karar yayımlanmaz ise akaryakıt fiyatları, otomatik olarak zamlanmış olacak.

En büyük 3 şehirdeki güncel akaryakıt fiyatları:

Şehir Benzin Mazot
İstanbul  34,50 TL 37,20 TL
Ankara 35,13 TL 37,78  TL
İzmir 35,32 TL 38,03 TL

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir