Gmail yaratıcısı açıkladı: Google arama tarih oluyor
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Gmail yaratıcısı açıkladı: Google arama tarih oluyor

0

Kasım ayında ortaya çıkan ve kısa süre içinde popülerleşen ChatGPT, Google arama motorunun yerinden edecek! İşte detaylar..

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT adlı sohbet robotu, kısa süre içinde birçok alanda hizmet vermeye başladı ve popüler oldu. Öyle ki sohbet robotunun birçok alandaki işlevi, insanların mesleklerini elinden alması için korkutuyor. Fakat daha önemli bir nokta Gmail yaratıcısı Paul Buccheit tarafından ortaya atıldı. Buccheit’e göre ChatGPT, Google arama motorunu saf dışı bırakabilir. Peki, bu nasıl olacak? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

ChatGPT, Google arama motorunu tahtından edecek

ChatGPT, yaratıldıktan kısa süre sonra dünyanın her yerinden kullanıcı kazanarak büyük kitlelere ulaştı. Sohbet robotu, özgün bir dille farklı alanlarda metinler hazırlarken birçok kişinin de mesleği bu noktada tehlikeye girdi. Fakat Gmail yaratıcısı Paul Buccheit, bunun dışında Google için de tehlike çanlarının çaldığını açıkladı.

 
Buccheit, ChatGPT ‘ye yüklenen bilgi birikimleri sayesinde birçok farklı alanda metin hazırlamasının Google ‘ın sunduğu yüzlerce sitenin önüne geçeceğine inanıyor. Fakat bunun kısa süre içerisinde değil de bir ya da iki yıl sonra yani kendini daha çok geliştirdikten sonra yapacağına inanıyor.

Öte yandan Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarını hızla sürdürüyor. Öyle ki şirketin kısa süre içinde ChatGPT tarzı bir yapay zeka aracı tasarlaması bile OpenAI’ın önüne geçmek için yetersiz kalabilir. Çünkü şu anda bile ChatGPT’nin birçok alanda özgün içerikler sunması, Google’da yer alan birçok bot metni geriye atıyor.

Google dışında Çinli sosyal medya platformu Baidu da bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor. Baidu, kısa süre önce yaptığı bir açıklamayla en geç Mart ayında Çin usulu bir ChatGPT çıkacağını açıklamıştı. Microsoft ise ChatGPT’nin gelişimi için yaklaşık olarak 10 milyar dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ChatGPT, dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google ‘ı tahtından edecek mi? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir