Internet Explorer İçin Son Tarih Belli Oldu!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Internet Explorer İçin Son Tarih Belli Oldu!

0

Microsoft, Internet Explorer İçin Son Kurşunu da Sıktı: 14 Şubat’ta Tüm Bilgisayarlardan Silinecek!

Microsoft, 27 yıllık internet tarayıcısı Internet Explorer’ın bilgisayarlardan ne zaman silineceğini açıkladı. 14 Şubat 2023, kalan bir avuç Internet Explorer kullanıcısı için son tarih olacak…

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz dönemlerde bir karar almış ve artık atıl durumda olan Internet Explorer’ın fişini çekeceğini açıklamıştı. 15 Haziran 2022’de Internet Explorer 11 için bir güncelleme yayınlayan şirket, o gün bugündür ikonik tarayıcısı ile ilgili hiçbir çalışma yapmıyor. Gelen son haberler ise 14 Şubat 2023‘te Internet Explorer için son kez bir gelişme yaşanacağını gözler önüne seriyor.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda Internet Explorer için bir güncelleme yayınlayacağını ve bu güncellemenin internet tarayıcısını Windows 10 bilgisayarlardan kalıcı olarak sileceğini duyurmuştu. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan şirket, o güncellemenin 14 Şubat 2023’te yayınlanacağını söyledi. Yani Internet Explorer’ın kalan kullanıcıları da artık bu yazılıma veda etmek zorunda kalacak.

Microsoft’un güncellemesi, işletmeleri etkileyecek!

Bireysel kullanıcılar, Internet Explorer’ı zaten terk ettiler. Ancak bazı kurum ve kuruluşların altyapı nedeniyle Internet Explorer kullanmakta oldukları biliniyor. İşte Microsoft da tam olarak bu kurum ve kuruluşları uyardı. Eğer iş akışında kesinti olması istenmiyorsa, altyapıların güncellenmesi ve Edge ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Zira Şubat 2023’teki güncelleme ile kurulu bilgisayarlardaki Internet Explorer silinecek ve yerine de Edge gelecek.

İlk kez Windows 95 için, 16 Ağustos 1995‘te yayınlanan Internet Explorer, o dönemlerde oldukça popülerdi. Ancak yıllar içerisinde daha fazla özellik sunan Google ChromeMozilla Firefox ve Brave gibi yazılımlar ön plana çıktı.
 
Bunun farkında olan Microsoft, Chromium tabanlı Edge’i kullanıma sundu. Hal böyle olunca da Internet Explorer’ın fişi çekildi. Geçtiğimiz aylarda bir karar alıp Internet Explorer’ın yeni bilgisayarlara yüklenmesini kısıtlayan şirket, bugün de geriye kalan bir avuç Internet Explorer kullanıcısının tarayıcı ile ne zaman vedalaşacağını açıklamış oldu.
 
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir